/album/fotogalerie240/hrad-tolstejn-2-jpg/
/album/fotogalerie240/tolstejn-brantl-jpg/
/album/fotogalerie240/hrad-tolstejn-vyhled-jpg/

Poloha na mapě

Hrad Tolštejn - Jiřetín pod Jedlovou, Lužické hory

Romantická středověká zřícenina hradu kdysi často bývala sídlem místních loupeživých rytířů. Vystoupejte až na vrcholky původního opevnění a rozhlédněte se do okolí.

Hrad Tolštejn

     

Foto: www.ceskesvycarsko.cz

O hradu samotném

Hrad Tolštejn nebo-li také Kavčí skála leží na dohled městečka Jiřetín pod Jedlovou ve vzdálenosti sedm kilometrů od Varnsdorfu a dva kilometry od Jiřetína pod Jedlovou. Je to jedna z nejnavštěvovanějších památek Lužických hor a také typická dominanta oblasti. Obyvatelé Jiřetína jsou na svůj hrad pyšní, proto zřídili i mikroregion Tolštejn, který se stará o jeho propagaci. Jedním z prvních kroků bylo obnovení hradní restaurace, ve které se po zdolání Tolštejna můžete zaslouženě osvěžit. Na hradu se pravidelně konají nerůznější kulturní a společenské akce. Z Tolštejna je krásný rozhled do kraje. Proběhl zde také archeologický výzkum, který v místní hladomorně prokázal zbytky kosterních pozůstatků. Archeologické nálezy navíc dokládají stopy pravěkého, pravděpodobně srbského osídlení.

 

Z historie

Hrad vznikl v souvislosti s vojenskou obranou panství na Žitavsku po smrti krále Přemysla Otakara II. Prvním držitelem hradu byl Jindřich z Lipé, později Vaňkové z Vartenberka a kolem roku 1400 přechází hrad do vlastnictví Hynka Berky z Dubé. Za husitských dob byl hrad nejprve na straně kališníků, to se však změnilo za Albrechta Berky z Dubé, který byl katolík a odpůrce husitského krále Jiřího z Poděbrad. Jiří z Poděbrad nestál stranou a dal v roce 1443 příkaz Tolštejn dobýt. Na konci 15. století přechází hrad do vlastnictví saských knížat. Významnou stopu v historii pak udělal Georg ze Schleinitz, který převzal panství na začátku 16. století. S jeho jménem je totiž spojeno založení města Jiřetína pod Jedlovou (německy St. Georgenthal). Ovšem 16. století není vůči hradům příliš příznivé, končí doba aktivní činnosti hradů a s nástupem renesance získává šlechta i vyšší nároky na bydlení a začíná stavět zámecké areály. Tolštejn je již kolem roku 1607 pustý. Poslední majitel si postavil honosnější sídlo v sousedním Rumburku. Poslední tečku za zkázou hradu vykonala třicetiletý válka. Hrad obsadila císařská vojska, ale neubránily ho a švédský generál Wrangel hrad bez milosti oblehl a v roce 1642 kompletně vypálil. Tak skončilo slavné období tolštejnského panství.

 
   

 

Období romatismu

Zájem o zříceninu hradu Tolštejn přineslo až období romantismu v 19. století. Začalo se blýskat na lepší časy, když si hrad v roce 1865 pronajal Josef Münzberg, který zde vystavil módní hostinec ve švýcarském stylu. Výletní hostinec byl provozován až do roku 1977. Při stavbě se našlo mnoho starožitných artefaktů, kterými byl sál hostince vyzdoben. Hradní hostinec učaroval mnohým slavným osobnostem. Hrad navštívil básník Rudolf Bauchman, malíř Vogel, básník Rainer Maria Rilke, Ferdinand Habsburský nebo ruská herečka Charlotte Witt. 

 

Možná tu najdete i zlato

Jaký by to byl hrad bez pověstí. Tolštejn je prý zlatonosný kopec. Před hradem má vyvěrat pramen z něhož tryskají zrnka zlata a v místním potoku se dají najít vzácné drahokamy. Známa je také pověst o podzemních chodbách Tolštejna, který je prý spojen s hradem Milštejn a Sýkořím dolem. Na hradě řádí také bílá paní, která vypráví o nešťastné lásce tolštejnského rytíře.

 

Přístupnost

Až na vrchol Tolštejna se dostanete z Jiřetína pod Jedlovou po červené turistické značce. Cesta je dlouhá cca 2 km. Z nádraží v Jedlové je to jeden kilometr. Autobusem přijeďte na zastávku Lesné a odtud 1 km pěšky. Zřícenina hradu se pne ve výšce 670 metrů nad mořem. Pod hradem je malý romantický rybníček s lekníny a studánkou opředenou pověstmi. Turistiku můžete spojit s návštěvou turistického centra Jiřetína pod Jedlovou. Pod hradem protíná cyklistická stezka z Jiřetína do obce Kytlice. Z dalších výletní cílů v bezprostředním okolí doporučujeme vrch Jedlová s rozhlednou a sousední Křížovou horu. Na hradě často pořádá vystoupení český kytarista Štěpán Rak.

 

Vstupné

jednotné vstupné 20 Kč (zřícenina volně přístupná s placenou skalní vyhlídkou)

 

Provozní doba

volně přístupné 

 

Tip na výlet

Výlet na zříceninu Tolštejn určitě spojte s návštěvou vrchu Jedlová a Křížové hory. Skvělým statovním místem je parkoviště mezi Jiřetínem a Lesnou. Zvolte směr na obec Lesnou po žluté stezce, kde hned jak narazíte na červenou stezku, odbočte vpravo na Tolštejn. Po prohlídce můžete pokračovat dále po červené přes Jedlovou až k rocetníku na sjezdovce, kde protíná cestu zelená stezka. Ta vás dovede přes Křížovou horu až do Jiřetína pod Jedlovou k Hornickému muzeu. Odtud vás žlutá stezka vrátí zpět na parkoviště.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Cesta měří 8 kilometrů a čeká vás stoupání 424 metrů až k Jedlové

 

Občerstvení

V Lesné a v Jitřetíně se nachází obchody s potravinami.