/album/fotogalerie130/a2336-jpg/
/album/fotogalerie130/a2335-jpg/
/album/fotogalerie130/a2331-jpg/
/album/fotogalerie130/a2326-jpg/
/album/fotogalerie130/a2327-jpg/
/album/fotogalerie130/a2328-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Hrad Sloup

 

Hrad Svojkov

 

Sloupské jeskyně

 

Panská skála

Zámek Zákupy - Lužické hory

Hezký zámek se zajímavými prohlídkami interiérů se Vám naskytnou v zámku Zákupy, který naleznete nedaleko České Lípy.

Zámek Zákupy

     

O zámku samotném

Podle zákupního práva při kolonizaci horských hvozdů vnikla původní osada Zákupy. Městečko leží u říčky Svitávky. Na místě původní gotické tvrze postavil nejvyšší sudí a královský hofmistr Zdislav Berka z Dubé v letech 1548 – 1552 renesanční zámek. V 17. století byl zámek přestaven na monumentální barokní rezidenci. V roce 1805 se zámek dostal do majetku toskánské větvě Habsburků. Po pádu Napoleona mělo panství Zákupy připadnout jeho synovi Orlíkovi, císař František I., Orlíkův dědeček,  panství povýšil na velkovévodství a Orlíkovi udělil titul vévoda zákupský. Orlík však panství nikdy nenavštívil, zemřel záhy ve věku 21 let na tuberkulózu v roce 1832. V roce 1848 se majitelem velkolepé rezidence stal sám rakouský císař. Zámek proslul jako letní sídlo panovníka Ferdinanda Dobrotivého. Zámek byl svědkem významných politických událostí. V roce 1876 se zde sešel rakouský císař František Josef I. s ruským carem Alexandrem II. Po roce 1918 přešel zámek do majetku Československého státu a patří mu dodnes. 

 

Co na zámku uvidíte

Státní zámek nabízí jedinečné soubory vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Můžete se těšit na téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy, nábytek s původními potahy. Nevšední stropy jsou malované významným malířem českého romantismu Josefem Navrátilem. Kuriozitou zámku je osobní výtah z roku 1870.

 

 

Prohlídky

Prohlídková trasa Vám nabídne pohledy do předkaplí, kaple a dvaceti honosných salonů,  zařízených převážně ve stylu druhého rokoka. Díky prohlídce zámku získáte ucelenou představu o tom, jak vypadalo bydlení nejvyšší šlechty v druhé polovině 19. století. Uvidíte také soukromé pokoje Ferdinanda Dobrotivého a jeho manželky. Shlédnete slavnostní jídelnu, hudební kabinet, hernu, ložnici, toaletní pokoj. Děti ocení pohled do dětského pokoje se starožitnými hračkami z 19. století.

 

S dětmi za méďou

Pro děti bude největší atrakcí zdejší medvěd Medoušek, který bydlí v zámeckém příkopu. Prohlédněte si také barokní zahradu a anglický park.

 

Přístupnost

Do Zákup se dostanete autem (parkování před zámek nebo ve městečku), vlakem i autobusem.

 

Vstupné

  • dospělí 170 Kč
  • Mládež 6-18 let, studenti 15-26 let, senioři nad 65 let, držitelé průkazu ZTP nad 18 let, držitelé karet ISIC, ITIC, EYCA, EUROBEDS, Klubu českých turistů, dospělí se vstupenkou ze ZOO Liberec nebo ZOO Dvůr Králové nad Labem 120 Kč.
  • držitelé průkazu ZTP a ZTP/P zdarma.
  • rodinné vstupné (dva dospělí a až tři děti) 460 Kč. Děti do 6 let zdarma.

 

Provozní doba

  • duben (soboty a neděle od 10 do 15 hod.)
  • květen – září (úterý až neděle 9 – 16 hod.)
  • říjen (soboty a neděle 10 – 15hod.).
  • Otevřeno rovněž ve státní svátky.

 

Kontakt

Správa státního zámku
Borská 1, 471 23 Zákupy
Tel.: 487 857 278
Email: zakupy@liberec.npu.cz

Web: https://www.zamek-zakupy.cz/cs

 

Tip na výlet

V blízkém okolí Zákup se nachází zatím ještě nedokončená lesnická naučná stezka. Hlavním tématem je působení místní novozákupské Vyšší lesnické školy a celkové lesnictví. Doporučujeme navštívit údolí Kamenického potoka, kde je sposta rozmanité přírody. Nachází se v blízkosti silnice vedoucí ze Zákup směrem na Kemenici. Také stojí za návštěvu místní vyhlídky v jižní části v blízkosti Kamenického kopce.
 
zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Celkově vnější okruh měří necelých 7 kilometrů a jediné stoupání vás čeká na samotný Kamenický kopec.