/album/fotogalerie149/a1551-jpg1/
/album/fotogalerie149/a2419-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Havraní skály

 

Sloupské jeskyně

 

Hrad Sloup

 

Muzeum Nový Bor - Lužické hory

Městečko Nový Bor zasvětilo svou historii sklářské tradici. První muzeum bylo v Novém Boru otevřeno již v roce 1893.

     

Expozice muzea

I dnes se muzeum stále věnuje dokumentaci průmyslové sklářské výroby na Novoborsku. Stálá expozice představuje výběr z muzejní sbírky vývoje českého skla od 17. do 20. století. Čeká na Vás více než 550 zajímavých exponátů a mnoho praktických ukázek sklářských dílen a pracovních postupů. Muzeum seznámí se základy technologie výroby a zušlechťování skla – jako je malování, rytí, broušení či hutní techniky. Díky zachovalým archivním dokumentům nahlédnete pod roušku zdejší sklářské historie. V muzeu najdete rovněž prodejnu s replikami historického skla, originální skleněné šperky, tradiční černou bižuterii z Jablonecka, skleněné pilníčky a závěsné obrázky. Můžete si tak odvézt kousek sklářské historie s sebou domů. K dostání jsou také historické a současné pohlednice i odborná literatura o kraji a skle.

 

Na začátku října byla slavnostně zahájena výstava výsledků jedenáctého Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2012.V nových prostorách Sklářského muzea v Novém Boru je představeno více než sto výtvarných děl výtvarníků z celého světa. Velkým lákadlem jsou skleněné šaty světoznámé módní návrhářky a výtvarnice Blanky Matragi. Současně je zde vystaven též hudební nástroj se skleněnými komponenty, který si můžete sami vyzkoušet. Nástroj Cristal Baschet je založen na technologii legendárních francouzských zvukových experimentátorů, bratrů Baschetových.

 

Přístupnost

Parkoviště pro osobní vozy a autobusy přímo před budovou muzea. Do Nového Boru se dostanete vlakem ze směru od České Lípy a Cvikova i autobusovými linkami.

 

Vstupné

  • 50 Kč dospělí
  • 30 Kč děti od 6 let, studenti, senioři a ZTP
  • 100 Kč rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti)
  • zdarma děti do 6 let

 

Provozní doba

Denně (kromě pondělí) 9:00 - 17:00

 

Kontakt

Sklářské muzeum Nový Bor
Náměstí míru 105, 473 01 Nový Bor
Tel.: 487 726 196487 726 196
Email: : muzeum@novy-bor.cz

 

Tip na výlet

Během návštěvy Nového Boru nevynechejte výstup na Novoborskou vyhlídku. Od muzea vede k ní zelená stezka.
 
zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Cesta na k vyhlídce měří 1,4  kilometru s lehkým výstupem