/album/fotogalerie221/mikulasovice-nozirske-muzeum-jpg1/
/album/fotogalerie221/mikulasovice-muzeum-tovarna-jpg1/
/album/fotogalerie221/rybicka-nuz-jpg1/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Rozhledna Tanečnice

 

Osada Kopec

 

Brtnický hrádek

Muzeum nožířské výroby -  Mikulášovice

Malé pohraniční městečko Mikulášovice ležící ve Šluknovském výběžku v Ústeckém kraji v okrese Děčín, je označováno u nás za srdce nožířství. Dodnes je tu továrna na výrobu nožů a navíc mají Mikulášovice Muzeum nožířské výroby, kde rádi uvítají všechny, kteří holdují nožířskému řemeslu.

 

     

Co se zde vyrábí

Továrna na výrobu nožů zde byla založena již v roce 1794 a mezi její nejznámější produkt patří kdysi oblíbený nožík všech malých i velkých kluků "rybička“. V období druhé světové války se staly Mikulášovice součástí Třetí říše a továrna byla částečně přeorientována na výrobu sloužící vojenským účelům. K tradiční výrobě se továrna začala navracet od roku 1946. O dva roky později vznikly z místních dílen dva národní podniky - Koh-i-noor Mikulášovice a Sandrik Mikulášovice. Koh-i-noor se soustředil na výrobu kancelářských potřeb, Sandrik se věnoval výrobě nožů. V roce 1955 byly oba závody sjednoceny a vznikl tak podnik Mikov. Nože jsou zde v závislosti na konkrétním modelu vyráběny ze 40 až 70 procent ruční prací. Ta se podílí zvláště na výbrusech nožů, na střenkách ze vzácných dřev a paroží a na kompletaci zavíráků.

 

Muzeum nožířské výroby, továrna - MikulášoviceUnikátní sbírka nožů

V areálu podniku se dnes navíc nachází také unikátní Muzeum nožířské výroby, které mapuje vývoj nožířství a produkci nožů v Mikulášovicích. V jeho expozici jsou nejrůznější nože včetně unikátních a opravdu vzácných, je zde celá řada historických exponátů, ale také množství dobových fotografií a textů o zdejší výrobě nožů. Vedle klasické prohlídky muzea si mohou návštěvníci ve skupině maximálně 10 osob předem objednat prohlídku spojenou s výkladem o historii a současnosti této naší nožířské kolébky.

 

 

Kde hledat Mikulášovice?

Do Mikulášovic se dostanete vozem ve směru od České Lípy přes Nový Bor, Varnsdorf a Krásnou Lípu.

 

Vstupné do muzea nožířství:

  • Děti do 7 let zdarma.
  • Děti od 7 let a dospělí 100,-Kč.
  • Po předložení vstupenky obdržíte slevu 50 Kč v prodejně Mikov (do deseti dnů od jejího zakoupení)

 

Otevírací doba:

  • Celoročně od pondělí do pátku 8:00 - 14:00 hod.
  • O víkendech a svátcích 14:00 - 17:00 hod. (po telefonické domluvě den předem na čísle +420 777 750 603)

 

Kontakt

Muzeum nožířské tradice

Mikulášovice 741 

PSČ: 407 79

 

Tip na výlet

Návštěvu Muzea nožířské výroby můžete spojit s prohlídkou města a po té zamířit k nedaleké rozhledně Tanečnice, která je nejseverněji položenou rozhlednou České republiky. Od roku 1905 umožňuje svým návštěvníkům nádherné výhledy z výšky 22 metrů na Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří a oblast Labských pískovců.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Okruh měří 8 kilometrů a vystoupáte výškových 230 metrů.
     

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek, neděle:
08:00 - 19:00
+420 491 005 805
+420 608 608 677

Certifikáty a ocenění

Doporučujeme