/album/fotogalerie221/mikulasovice-nozirske-muzeum-jpg1/
/album/fotogalerie221/mikulasovice-muzeum-tovarna-jpg1/
/album/fotogalerie221/rybicka-nuz-jpg1/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Rozhledna Tanečnice

 

Osada Kopec

 

Brtnický hrádek

Muzeum nožířské výroby -  Mikulášovice

Malé pohraniční městečko Mikulášovice ležící ve Šluknovském výběžku v Ústeckém kraji v okrese Děčín, je označováno u nás za srdce nožířství. Dodnes je tu továrna na výrobu nožů a navíc mají Mikulášovice Muzeum nožířské výroby, kde rádi uvítají všechny, kteří holdují nožířskému řemeslu.

 

     

Co se zde vyrábí

Továrna na výrobu nožů zde byla založena již v roce 1794 a mezi její nejznámější produkt patří kdysi oblíbený nožík všech malých i velkých kluků "rybička“. V období druhé světové války se staly Mikulášovice součástí Třetí říše a továrna byla částečně přeorientována na výrobu sloužící vojenským účelům. K tradiční výrobě se továrna začala navracet od roku 1946. O dva roky později vznikly z místních dílen dva národní podniky - Koh-i-noor Mikulášovice a Sandrik Mikulášovice. Koh-i-noor se soustředil na výrobu kancelářských potřeb, Sandrik se věnoval výrobě nožů. V roce 1955 byly oba závody sjednoceny a vznikl tak podnik Mikov. Nože jsou zde v závislosti na konkrétním modelu vyráběny ze 40 až 70 procent ruční prací. Ta se podílí zvláště na výbrusech nožů, na střenkách ze vzácných dřev a paroží a na kompletaci zavíráků.

 

Muzeum nožířské výroby, továrna - MikulášoviceUnikátní sbírka nožů

Muzeum, které se v současnosti nachází v prostorách Měského informačního centra v Mikulášovicích, bylo původně dne 12. května 2012 otevřeno přímo v areálu podniku. Unikátní Muzeum nožířské výroby mapuje vývoj nožířství a produkci nožů v Mikulášovicích. V jeho expozici jsou nejrůznější nože včetně unikátních a opravdu vzácných, je zde celá řada historických exponátů, ale také množství dobových fotografií a textů o zdejší výrobě nožů. Vedle klasické prohlídky muzea si mohou návštěvníci ve skupině maximálně 10 osob předem objednat prohlídku spojenou s výkladem o historii a současnosti této naší nožířské kolébky.

 

 

Kde hledat Mikulášovice?

Do Mikulášovic se dostanete vozem ve směru od České Lípy přes Nový Bor, Varnsdorf a Krásnou Lípu.

 

Vstupné do muzea nožířství:

  • Děti 10 Kč
  • Ostatní 25 Kč

 

Otevírací doba:

  • Denně, včetně sobot a nedělí
    9,00 – 16,00 hodin

 

Kontakt

Muzeum nožířské tradice - Městské informační centrum

Mikulášovice 19, 407 79 Mikulášovice

tel.: +420 739 452 734

web: www.munotr.cz

Tip na výlet

Návštěvu Muzea nožířské výroby můžete spojit s prohlídkou města a po té zamířit k nedaleké rozhledně Tanečnice, která je nejseverněji položenou rozhlednou České republiky. Od roku 1905 umožňuje svým návštěvníkům nádherné výhledy z výšky 22 metrů na Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří a oblast Labských pískovců.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Okruh měří 8 kilometrů a vystoupáte výškových 230 metrů.