/album/fotogalerie10/a2392-jpg/
/album/fotogalerie10/a2389-jpg/
/album/fotogalerie10/a2390-jpg/
/album/fotogalerie10/a2393-jpg/
/album/fotogalerie10/a2396-jpg/
/album/fotogalerie10/a2400-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Mariin a Vyhlídka

 

 

Růžovs k ý vrch

Dolský mlýn - Jetřichovice, České Švýcarsko

Vydejte se do pohádky nejen pro krásu tohoto místa, ale také proto, že se zde natáčela slavná pohádka Pyšná princezna. Hluboké skalní údolí řeky Kamenice Vás ohromí.

     

O místně samotném

Vskutku romantické a nádherné místo hojně navštěvované turisty, dříve zejména básníky. Dolský mlýn je situován u Kamenické stráně, v malebném kaňonu řeky Kamenice. Ruina  dříve sloužila jako mlýn, první zmínka o panství a mlýnu pochází již z roku 1515. Roku 1727 byl chátrající mlýn znovu postaven. Z hlavní mlýnice se vstupovalo do obytných prostor v patře. V přízemní šalandě čekali vždy zákazníci, až bude domleto. Výčepní právo získal mlynář v r. 1888. Mlýnu zasadila těžkou konkurenci nová mlecí technologie a mlýn se jen těžko uživil. Mlelo se v něm až do roku 1910.

 

Za Pyšnou princeznou

Tuto historickou památku nejvíce proslavila legendární pohádka Pyšná princezna, právě zde se točily některé filmové scény. Dříve to byl jeden z nejzachovalejších vodních mlýnů v Čechách. Nové občanské sdružení postupně opravuje celou stavbu. Zatím tu najdete romantická kamenná torza mlýnu vprostřed hustých lesů. Rovněž okolní lesnatá krajina je velmi romantická a láká k dalším výletům. V průběhu 19. století zde bylo docela rušno, spustil se totiž provoz lodiček po Ferdinandově soutěsce, jež měla výstupní stanici u Dolského mlýna. Stál tu také oblíbený výletní Hostinec u Dolského mlýna. V roce 2008 se zde točila další pohádka s názvem Ztracený princ.

 

Kousek od Dolskýho mlýna se můžete ubytovat v penzionu Na Výšinkách. Všechny možnosti si můžete prohlédnout v nabídce ubytování v Jetřichovicích.

 

 

Přístupnost

K Dolskému mlýnu se dostanete pěšky nebo na kole po cyklistické značce 3076 z Růžové od kostela sv. Petra a Pavla, kde pohodlně a zadarmo zaparkujete své auto a po žluté turistické značce z Jetřichovic a Srbské Kamenice.

     

Tip na výlet

V okolí Dolského mlýna se skrývá mnoho romantických cest a míst, kam se vydat. Jedním z těchto míst je Růžovský vrch, který v krajině nelze přehlédnout, stačí se vydat po Naučené stezce Růžová a modré stezce. Ukazatel "Pod Růžovským vrchem" vás pak upozorní na odbočku po žluté stezce, po které se lze vrátit zpět k Dolskému mlýnu. Doporučujeme při cestě zpět nevynechat ani Kamenickou vyhlídku.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Trasa měří 10 km a vyšší stoupání vás čeká před Růžovským vrchem.