/album/a61/labsky-kanon-5-jpg/
/album/a61/labsky-kanon-3-jpg/
/album/a61/labsky-kanon-2-jpg/
/album/a61/labsky-kanon-1-jpg/
/album/a61/labsky-kanon-6-jpg/
/album/a61/labsky-kanon-4-jpg/

Poloha na mapě

Labský kaňon, České Švýcarsko

Národní přírodní památka Labský kaňon se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

     

Z jednoho břehu na druhý suchou nohou

Pohledy na ta nejhezčí místa kaňonu vám umožní červená turistická značka spolu se souběžnou trasou NS Kaňon Labe. Upoutá vás množství skalních útvarů, z nichž většina má své jméno. Je mezi nimi Labská panna, Panic či třeba Terč, Želva, Mnich a mnohé další. Z jednoho břehu kaňonu na druhý se můžete dostat  přívozem Hřenska, který vás pohodlně a rychle přepraví do německé Schöny. Vydáte-li se po zelené či žluté turistické značce, také na opačném břehu řeky Labe na Vás čeká řada krásných výhledů.

 

Pohled do kaňonu z výšky

Vyhlídky nad kaňonem nabízí nezapomenutelná panoramata. Hned na začátku v Děčíně se otevírá krásný výhled na Labe a protilehlý děčínský zámek z Pastýřské stěny. Ta sem láká nejen milovníky výhledů, ale také příznivce lezení. Je protkána sítí zajištěných lezeckých tras a zdejší Via Ferrata se řadí k našim nejhezčím. V městském parku Kvádrberk je Císařská vyhlídka a Labská stráž s malým pískovcovým pavilonkem. V Růžovém hřebeni naproti Prostřednímu Žlebu nabízí Růžová vyhlídka pohledy do údolí Labe, na okolní skály a věže. Nejstarší vyhlídkou, která je právem označována za jednu z nejhezčích, je Belvedér. Stupňovitou skalní terasu se sallou terenou nechal vybudovat v letech 1701 – 1711 tehdejší majitel panství František Karel Clary-Aldringen. Sloužívala šlechtě k hudebním produkcím a hosté sem přijížděli kočárovou cestou z Bynovce. Dnes nabízí krásný výhled do hloubky kaňonu, na protilehlé skály, německé stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone, a spolu s přilehlým hotelem Belveder je oblíbeným výletním cílem.

Údolím Labe na kole i lodí

Kaňonem vede trasa Labské cyklostezky, nad kterou zvedající se skály cyklistům nabízí krásnou podívanou. Cyklostezka pokračuje až do Německa, avšak ještě před hranicemi překvapí raritou v podobě tak zvaného asfaltového kina. Jedná se o obrazce, které se při jízdě na kole pohybují a vytvářejí optický klam. Labský kaňon si můžete prohlédnout i z paluby výletní lodě. Její plavba začíná v Děčíně a  Ústí nad Labem , pokračuje směrem na Hřensko a pohodlně vás dopraví také až do Bad Schandau či Drážďan.

Tip na výlet

Vydejte se na kole z Děčína do Německé Schöny podél řeky Labe. Trasu cestou lemují polabské pískovcové stěny kaňonu. Necelých 15 km dlouhá trasa vede po cyklostezce s pozvolným klesáním souměrným toku řeky.