Ledová jeskyně - Naděje, Lužické hory

U osady Naděje v lůně Lužických hor na severních svazích Suchého vrchu najdete unikátní jeskyni s názvem Ledová. Je to jediná jeskyně svého druhu v Čechách.

     

O místě samotném

Místním je známa již dlouho pod názvem Ledová díra, pro turistický ruch byla objevena až v 70. letech 19. století. K Ledové jeskyni vybudoval místní horský spolek v Cvikově strmou serpentinovou stezku od údolní silnice. Prohlídka jeskyně v 19. století byla vskutku romantická, sestup do jeskyně byl po hrubě otesaných větvích a později po žebříku, na přelomu 19. a 20. století byla Ledová jeskyni opatřena mříží a v nedalekém hostinci Hamr byl za poplatek k dostání klíč. Jeskyně se prohlížela s průvodcem na za svitu bengálských ohňů. Jenomže volný přístup jeskyně nebyl dobrým nápadem, jeskyně byla často poškozována a docházelo k postupnému oteplování a tání. Od roku 1966 je Ledová jeskyně chráněnou přírodní památkou. Výzdoba Ledové jeskyně je nejbohatší v předjaří, kdy taje sníh. V roce 1995 byla jeskyně ohrožena mohutným posunem balvanů přímo v suti nad vchodem. Od té doby hrozí nebezpečí zavalení jeskyně a proto je bohužel pro veřejnost uzavřena. I tak je však turistická trasa k Ledové jeskyni dobrodružným výletem a navíc můžete i v létě vidět puklinu ve skále, která je naplněna ledem.

 

Přístupnost

Jeskyni najdete 1 km severozápadně od Hamru u Naděje. Přístup po červené značce. Nejlepším výchozím místem k Ledové jeskyni je osada Horní Světlá, kde je napojení na červenou značku.

 

Tip na výlet

Návštěvu ledové jeskyně můžete zahrnout do okruhové procházky v okolních lesích. Můžete tak navštívit i zříceninu hradu Milštej a vrátit se zpět do obce Naděje.
 
zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Okruh měří 6,1 kilometru a nastoupáte po lesních cestách 246 metrů.