/album/fotogalerie140/chata-v-lete-jpg1/
/album/fotogalerie140/ukazatel-jpg/
/album/fotogalerie140/lesni-chata-na-tokani-jpg1/
/album/fotogalerie140/kriz-u-tokane-jpg/
/album/fotogalerie140/dsc-9511-jpg/
/album/fotogalerie140/lovecka-chata-na-tokani-jpg1/

Poloha na mapě


Na Tokáni - Jetřichovice, České Švýcarsko

Tokáň je jedno z oblíbených romantických a nejhezčích míst v Českém Švýcarsku, které se těší přízni mnoha turistů. Na Tokáni, je soubor malebných alpských budov, asi 3 kilometry severovýchodně od Jetřichovic.

     

O místě samotném

Kinští zde nechali postavit sruby pro lovce tetřevů, odtud také pochází název celého areálu. V 19. století se osada proměnila na turistické zařízení. Bylo zde obydlí vrchnostenského úředníka, kuchyně, konírna, a kočárovna. Turistické budovy Na Tokáni uvádí také první průvodce po této oblasti z roku 1864 od F. Náhlíka i oblíbený Řivnáčův průvodce  z roku 1882. V roce 1905 utrpěla osada požár, při níž zanikla sbírka zdejších loveckých trofejí. Sruby však byly obnoveny, na skalním bloku nad stavbami je vytesaná nádrž, to byl bývalý bazének kněžny Vilemíny Kinské. V okolních roklích byly vybudovány smolné pece na výrobu kolomaze z borovicových pařezů. Nejstarší osídlení je však doloženo již ve středověku. Dnes zde najdete hájovnu a lovecké chaty v alpském stylu. Je zde romantická skalní jeskyně s vytesaným letopočtem 1563.

 

Neblahá setkání na Tokáni

V letní sezóně 1938 měl alpský areál Na Tokáni důležitou historickou návštěvu. Hostem hraběte Kinského se stal anglický lord Runciman, který přijel na pozvání české a moravské prohenleinovské šlechty, aby se podíval na reálné soužití Čechů a Němců. Přítomen byl také kníže Hohenlohe, na jehož Červeném hrádku se Runciman později sešel s Henleinem. To byly přípravy na Mnichovskou dohodu.

 

 

Přístupnost

Na Tokání se nejlépe dostanete po žluté značce z Jetřichovic nebo přes Mariinu skálu a Vilemíninu stěnu po červené a pak žluté turistické značce rovněž z Jetřichovic. Cyklisté mohou přijet od Vysoké Lípy nebo z obce Doubice.

 

Občerstvení a ubytování

Na Tokáni se dnes také můžete občerstvit, jsou zde celkem 3 restaurace a také zde můžete přenocovat nebo strávit příjemnou dovolenou ve stylové Lovecké chatě nebo ve vedlejší nenáročné turistické chatě.

 

Tip na výlet

Od Tokáně bude nejlepší volbou vyrazit přímo k Jetřichovickým stěnám, čeká vás neméně úžasná krajina a vyhlídky z místních skal. Vydátejte se po žluté trase pes Punkratický les po žluté, kde nezapomeňte odbočit doleva na červenou stezku. Prochází zde i naučná stezka Jetřichovickými skalami. Obě vás dovedou k Vilemínině stěně a Mariině skále. Další putování nádherným okolím vás zavede do samotných Jetřichovic. Odtud nejkratší cestou se můžete vydat zpět k Tokáni. Na zpáteční cestě nevynechejte zříceninu Falkensteinu.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Dělká okruhu měří 8.1 kilometru a nastoupáte cestách 390 km. První polovinu trasy tvoří hlavně lesní cesty.

 

Občerstvení

Občerstvení se nachází na začátku Jetřichovic a na Tokáni.