/album/a10/niedermuehle-1-jpg/
/album/a10/niedermuehle-3-jpg/
/album/a10/niedermuehle-4-jpg/
/album/a10/niedermuehle-5-jpg/
/album/a10/niedermuehle-6-jpg/
/album/a10/niedermuehle-7-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Vlčí hrádek

 

Kamenná horka

 

Kyjovský hrádek

 

Niedermühle - Dolní mlýn, Saské Švýcarsko

Dolní mlýn stojí v údolí říčky Křinice nedaleko hraničního přechodu v Zadní Doubici. Je jedním z nejstarších mlýnů na Křinici a jeho historie sahá hlouběji, než se původně zdálo.

     

Mlýn, svědek minulosti

Mlýn je jedním z mlýnů, které tu stály, ale jako jediný se uchoval do dnešních dnů. V dokumentech je zmiňován v roce 1547, ale jeho původ bude patrně ještě starší. Naznačují to stopy středověkého opevnění, které byly odkryty při ničivých povodních v roce 1927. Sloužil jako pila a mlýn a měl dvě vodní kola - jedno bylo určeno k mletí mouky, druhé sloužilo pile.

 

Turistická cesta u mlýna


Mlýn v průběhu doby nezažíval jen dobré časy. Kromě zmiňované ničivé povodně již dříve, v roce 1860 vyhořel. S malou přestávkou, kdy byl jeho vlastníkem jistý pan Hohne, který tu kromě mlýna provozoval také hospodu, jej vlastnila rodina Peschke. Život tu nebyl vždy jednoduchý a majitelé se mimo jiné potýkali s dluhy, ze kterých se ale dokázali úspěšně vymanit. Mlýn fungoval do roku 1982, jeho poslední majitelka zemřela v roce 2002 v požehnaném věku 92 let. Kolem mlýna vede oblíbená turistická trasa, která vám nabídne nejen pohled na zajímavé historické stavení, ve kterém žily celé generace, ale i krásnou přírodu tohoto malebného koutu.
 

Zajímavost

Zadlužení mlýna údajně způsobil Friedrich Wilhelm Peschke svou vášní pro cestování a sbírání starožitností. Na mlýn mu nezbývalo dost času, jeho provoz zanedbal a pak už zbýval jen krůček k dluhům. Na druhou stranu ho jeho sběratelská vášeň dovedla k založení dnes hojně navštěvovaného muzea v Hinterhermsdorfu.
 

Přístupnost

Z Krásné Lípy po žluté značce do Kyjova, odtud po červené značce a přes zaniklou obec Zadní Doubice k samotě s mlýnem.
 

Občerstvení

V Kyjově v restauraci Na Fakultě, na náměstí v Krásné Lípě v restauraci Křinického pivovaru a v restauraci Beseda.
 

Vstupné a provozní doba

Nepřístupno
 

Parkování

V Krásné Lípě na náměstí a v obci Kyjov.
 

Kontakt

Není
 

TIP NA VÝLET

Od mlýna Niedermühle pokračujte dál po červené značce údolím Křinice, k soutěsce Obere Schleuse (Horní Splav). Od Velikonoc do konce října si tu můžete užít plavbu romantickým kaňonem na pramicích. Loďky vyplouvají do 16. hodin.
 

zdroj: mapy.cz