/album/a71/jeskyne-u-sloupu-v-cechach-jpg3/
/album/a71/sloupske-jeskyne-2-jpg1/
/album/a71/sloupske-jeskyne-1-jpg1/
/album/a71/sloupske-jeskyne-2-jpg2/
/album/a71/beze-jmena-jpg/
/album/a71/sloupske-jeskyne-jpg1/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Hrad Sloup

 

Zámek Zákupy

 

Hrad Svojkov

 

Panská skála

 

Hrad Oybin

Jeskyně u Sloupu v Čechách - Lužické hory

V okolí městečka Sloup v Čechách najdete mnoho romantických skalních jeskyní. Jedná se o Samuelovu jeskyni, Velkou cikánskou jeskyni a další jeskyně, které jsou volně přístupné.

     

Co zde uvidíte

Samuelova jeskyně

Je to vlastně skalní poustevna, kterou v roce 1718 vyhloubil Samuel Görner ve skalním bloku a žil tam jako poustevník. V poustevně vyráběl brýle a dalekohledy. V jeskyni žil až do roku 1735, kdy přesídlil do poustevny na Sloupském hradě, jako pátý v řadě ze šesti sloupských poustevníků. Samuelova jeskyně už zůstala opuštěná a zhruba před 100 lety byla skála upravena jako vyhlídka. Samuel žil ještě v chatrči u Svaté Hory v blízkosti Příbrami, zde byl přepaden a násilně zabit. K jeskyni vede turistický vyhlídkový okruh zřízený městem Sloup v Čechách.

 

Velká cikánská jeskyně

Je to ohromný přírodní útvar, dlouhý skoro 30 metrů a široký 15 metrů, v blízkosti Dobranovského potoka. K jeskyni dojdete po 300 metrech chůze od rozcestí u Sedmi trpaslíků. Jeskyně byla osídlena již v pravěku. V zimě se tvoří přes vchod velký ledový rampouch. K jeskyni vede městský vyhlídkový okruh.

 

zdroj: www.liberecky-kraj.cz

Malá cikánská jeskyně

Uměle vytesaná skalní jeskyně má nádherně klenuté sloupy a je široká až 16 metrů. Původně sloužila jako útočiště kočovných cikánů. Nachází se v blízkosti rozcestí u Sedmi trpaslíků a vede k ní městský vyhlídkový okruh.

Pustý kostel

Jeskyně se třemi oblouky je dlouhá více než 16 metrů. Najdete ji nad Lesním divadlem ve Sloupu v Čechách. Je pozůstatkem po těžbě písku.

 

Brýlařská jeskyně

Malá jeskyně asi 300 metrů od hřbitova ve Sloupu v Čechách nad bývalým lomem, kde se těžil písek. Dle jedné pověsti se tu prý brousilo optické sklo a odtud název pro skalní jeskyni.

 

Liščí díry

Jeskyně je situována ve skalním ostrohu při vstupu do lesa a Sloupského skalního města. Dostanete se k ní od sloupského hřbitova. Jeskyně má vytvořen důmyslný systém dutin, skalních komínů a průrev se zachovaným žebříkem.

 

Švédská jeskyně

Leží v Konvalinkovém dolu ve Sloupských skalách. Jménu jeskyně dala vzniknout třicetiletá válka, kdy se před Sloupem scházely švédská vojska, která loupila a ničila okolní majetek. Obyvatelé si zachraňovali život a cenné předměty úkrytem v obtížně přístupných skalních jeskyních.

 

Jezevčí díra

Další menší jeskyně v blízkosti Švédské pod Horní Hraběcí cestou. U vchodu je vytesaný obrázek. Dle staré pověsti zde zahynul myslivec při zimním lovu. Od skály výhled do kraje.

 

 

 

Tip na výlet

Při návštěvě místních jeskyní určitě nevynechejte vyhlídky, na zelené stezce jich je mnoho. Celou prohlídku skalní oblasti můžete začít prohlídkou skalního hradu Sloup. Jsou zde parkoviště, tudíž ideální začáteční bod procházky.
 
zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Značené okruhy měří od 5 km do 8 km a vedou lesním terénem
 

Občerstvení

Občerstvení se nachází ve Sloupu v Čechách