/album/fotogalerie314/zamek-decin-jpg3/
/album/fotogalerie314/decin-zamecka-zahrada-jpg/
/album/fotogalerie314/zamecka-zahrada-decin-550-jpg1/
/album/fotogalerie314/a2310-jpg1/

Poloha na mapě

Tipy pro cyklisty

 

Na kole z Děčína do Hřenska

Zámecké zahrady Děčín - místo kde poprvé v rakouské monarchii rozkvetla Viktorie královská

Po náročné rekonstrukci byly v roce 2013 zpřístupněny terasové zahrady na jižní straně děčínského zámku. Od té doby otevírají návštěvníkům své brány každoročně od dubna do října. Zahájení sezony provází bohatý program určený dospělým i dětem a i později si tu můžete vychutnat různé kulturní akce.

     

Nelehký osud klenotu děčínského zámku

Jižní zahrady děčínského zámku bývaly kdysi doslova jeho klenotem. V místě zahrad bylo nejprve vybudováno opevnění v podobě obranného bastionu, kde později vyrostly skleníky, oranžerie a zahradní altán Čajový pavilon. Na vybudovaných terasách stálo 18 vytápěných skleníků, ve kterých svůj domov našly orchideje, kamélie, ananasy pomerančovníky a mnohé další exotické rostliny. Rok 1852 přinesl mimořádně radostnou událost – poprvé v habsburské monarchii tu vykvetl největší leknín světa, Viktorie královská. Zámeckým zahradám později nastaly krušné časy. Upadání jejich slávy odstartovalo tragické úmrtí vrchního zahradníka Franze Jossta v roce 1862. Tento výjimečný muž se nemalou měrou zasloužil o slávu a rozkvět zahrad, byl velkým odborníkem na exotické orchideje a vrcholem jeho uznání bylo pojmenování jednoho druhu této exotické rostliny podle něho – Brassia josstiana. Ve prospěch zahrad osud nehrál ani později, po smrti hraběte Františka Antonína Thuna. Poslední ranou byl prodej zámeckého areálu Československé armádě. Skleníky byly odstraněny, na nejnižší terase vyrostla nástupiště a stáje a po válce bylo toto kdysi honosné místo přeměněno na garáže, dílny a sklady.
 

Zahrady se probudily do krásy

Jižní zahrady se naštěstí dočkaly obnovy, ačkoliv to vzhledem k napáchaným škodám nebylo vůbec jednoduché. Byly odstraněny betony i asfaltový povrch a založeny rozsáhlé trávníkové plochy, zasazeno množství keřů, květin a vybudovány nové cesty. Dnes jsou opět příjemným a oblíbeným místem obyvatel města Děčína i jeho návštěvníků. Dopřejí vám krásné procházky místy, kudy doslova kráčely dějiny. Atmosféru rozsáhlého areálu umocňují prostory bývalé oranžerie, kamenné terasy, záhony rozkvetlých trvalek, spousta zeleně a popínavých rostlin a vodní prvky. Pěkná je zvláště nová kašna před čajovým pavilonem. Po procházce vám může přijít k chutí občerstvení v zámecké restauraci, nebo v kavárně s creperií (palačinkárnou). Oba podniky najdete na hlavním nádvoří, otevřeno je denně.
 

Do zámeckých zahrad za kulturou

V zámeckých zahradách si přijdou na své i milovníci kultury, neboť se zde konají různá kulturní vystoupení, ať jsou to divadelní představení či hudební produkce. Těšit se můžete například na 22. srpna, kdy se zde odehraje divadelní představení W. Shakespeara „Jindřich VI. a na 30. srpna na dílo stejného autora „Romeo a Julie“. Vedle toho se rozličné akce konají i v jiných částech zámku. 29. srpna je na pořadu literární a kulturní setkání Zarafest, který proběhne v Růžové zahradě, nebo varhanní vystoupení, jehož tóny zazní kostelem Povýšení sv. Kříže 13. srpna 2015 od 19 hodin. Celý program najdete na webu zámku.
 

Od sýpky zatím NE

Jednotlivé části areálu propojují nově založené cesty, díky kterým jsou Jižní zahrady přístupné od řetězové lávky, z Dlouhé jízdy, okolo zámecké sýpky a Medvědím příkopem. Letos všichni návštěvníci však musí počítat s tím, že přístup okolo sýpky je dočasně uzavřen vzhledem k probíhající rekonstrukci v jejím okolí. Úpravy místa, které představuje nejkratší cestu mezi zahradami a centrem města, by měly přinést kromě pohodlného přístupu rozšíření zahrad o vinici na terase pod zámeckou sýpkou.

Řadu zajímavých informací, program kulturních akcí, prohlídkové okruhy a mnohé další najdete na www.zamekdecin.cz. Motorizovaní návštěvníci mohou auta ponechat na některém z nedalekých parkovišť, odkud je to do zahrad a zámku jen asi 20 minut chůze. A pokud vám čas dovolí, můžete zamířit třeba na protější břeh řeky na Pastýřskou stěnu, kde se rozkládá známá zoologická zahrada.

 

Tip na výlet

Spojte prohlídku zámeckých zahrad a poznávání města Děčín s návštěvou zoologické zahrady. Pokud si chcete poměrně uchrátit cestu, zvolte na začátek Tyršův most, za mostem přejděte železnici a vydejte se doleva po červené stezce, dále zvolze první levou odbočku k Pastýřské stěně, odtud vás asfaltová cesta zavede přímo až na parkovšitě zoologické zahrady.


zdroj: mapy.cz
 

Délka trasy

Trasa měří 1,2 kilometru.