Fotogalerie

/album/fotogalerie286/koglerova-naucna-stezka-3-jpg/
/album/fotogalerie286/koglerova-naucna-stezka-6-jpg/
/album/fotogalerie286/koglerova-naucna-stezka-5-jpg/
/album/fotogalerie286/koglerova-naucna-stezka-7-jpg/
/album/fotogalerie286/koglerova-naucna-stezka-8-jpg/
/album/fotogalerie286/koglerova-naucna-stezka-4-jpg1/

Jak jsme prošli Köglerovu naučnou stezku

Köglerova naučná stezka vznikla v roce 1941 díky krásnolipskému rodákovi Rudolfu Köglerovi.

Koglerova Stezka

       

Jak stezka vznikla

Rudolf Kögler původní vycházkovou stezku vytvořil poté, co na svém pozemku vybudoval unikátní geologickou plastickou mapu, která je dnes součástí stezky a je vedena jako technická památka. V období po druhé světové válce stezka sice zanikla, ale mezi lety 2003 - 2006 byla znovu obnovena. Začíná i končí ve městě Krásná Lípa a prochází pomezím chráněných krajinných oblastí NP České Švýcarsko, Labských pískovců a Lužických hor.

 

Pořádně si zavažte boty

Koglerova stezkaStezka je dlouhá 20 km. Lze na ni nastoupit nejen v Krásné Lípě, ale také ze tří dalších míst: z Vápenky, Kyjova a Vlčí hory. My jsme se na ni vydali z Krásné Lípy, kam jsme přijeli autem, které jsme odstavili na parkovišti na náměstí.

Do Krásné Lípy se ale lze pohodlně dopravit také autobusovou linkou a turistickým autobusem č. 434, který sem jede z Děčína. Pokud nejste uvyklí na delší túry, nebo vyrážíte s dětmi, měli byste si ji rozdělit do dvou úseků. Pakliže v této oblasti trávíte dovolenou, je to přímo ideální. Pro nás však bylo 20 km příjemnou výzvou a tak jsme ji prošli během jediného dne a bohatě užili všeho, co nabízí.

A jdeme…

V krásnolipském informačním centru na Křinickém náměstí jsme si pořídili průvodce Köglerovou stezkou s podrobnou mapou a z náměstí zamířili přes městský park, který působí velmi pěkným dojmem, možná i díky poměrně nedávné rekonstrukci. Odtud jsme pokračovali k vrcholu Kamenné Horky, která nám nabídla pěkný pohled na Šluknovský výběžek a malebné České Švýcarsko. Zastavení na cestě nám přibližovala zajímavosti míst, kterými jdeme.

 

Jurský park? Ne, jen místo s výskytem jurských vápenců

Koglerova stezkaPoté se cesta stočila k bývalým vápencovým dolům u Doubice s přírodní rezervací Vápenka (470 m n. m.). Tady nás čekalo zastavení s číslem 10, a jak jsme se dozvěděli, jedná se o území s největším výskytem jurských vápenců v Čechách. Zvídaví turisté tu mohou narazit na zamřížovaný vstup do podzemní štoly. V prostorách štol zimují netopýři, mezi nimi netopýr velkouchý, řasnatý či vápenec malý.

 

Hrad opředený legendami

Koglerova stezkaOd Vápenky prakticky až k Vlčí hoře současná trasa kopíruje původní stezku, po níž turisty provázel sám Rudolf Kögler. Míří do rekreační osady Kyjov a poté prudce vzhůru, ke Kyjovskému hrádku. Na zříceninu vede přístup úzkými průlezy ve skalách a po strmých, do skály tesaných schodech. Nabízí se odtud výhled na hluboké lesy a zamyšlení nad historií hradu opředeného legendami.

 

Zážitek pro romantiky i milovníky dalekých výhledů

Koglerova StezkaStoupání v tomto úseku nahradil sestup, který nás dovedl do malebného Kyjovského údolí s protékající říčkou Křinicí. Duše každého romantika si tu přijde na své. Tento kout ukrývá nádhernou přírodu plnou roklí a pískovcových skalních útvarů a stojí za to zvolnit tempo na minimum.

Poté se trasa vrací směrem ke Kyjovu a pokračuje pod Kamenný vrch a do Vlčí Hory. Nad obcí se vypíná stejnojmenná hora s rozhlednou z roku 1889. Během doby co stojí, doznala řadu změn a my se mohli těšit z její současné podoby se zastřešeným ochozem. Nabídla nám výhled na Českosaské Švýcarsko, Lužické hory, Labské pískovce a zahlédli jsme i Krušné hory.

 

Stálá připomínka pana Köglera

Pohodlnější úsek nás přivedl do obce Zahrady s již zmiňovanou geologickou mapou na zahradě domu, kde Rudolf Kögler žil. Mapa po celkové rekonstrukci nabyla svou původní podobu. Tvoří ji horniny, které zobrazují kopce a údolí. Rozloha mapy je asi 50 m2 a prohlédnout si ji lze od poloviny května do konce září. Další část cesty nás vedla na Sněžnou a ke zřícenině hrádku Krásný Buk, jehož dochované sporé pozůstatky hradu se nachází na nevýrazném zalesněném návrší. Kilometry v nohách, hlava plná zážitků, to byly naše myšlenky, když jsme zdolávali závěrečný úsek cesty, který nás přivedl zpátky do Krásné Lípy.

 

Nad půllitrem piva Falkenštejn jsme měli jasno

Koglerova StezkaKdyž jsme výlet rekapitulovali, v pivovaru ve stylovém prostředí starého měšťanského domu na náměstí v Krásné Lípě, nad půllitrem piva Falkenštejn, které tu vaří, došli jsme k tomuto závěru:
- Na stezce je umístěno 39 stanovišť, které prozrazují mnoho užitečných informací prostřednictvím textů, různých zajímavých exponátů a pomůcek.
- Velmi jsme ocenili odpočinkové altánky, kde jsme si pochutnali na občerstvení, které jsme si prozřetelně na cestu vzali s sebou.
- Mile nás překvapilo deváté zastavení s kopií milíře, který sloužil k vypalování dřevěného uhlí, v jehož blízkosti se nachází lesní studánka a také rozcestí „U pěti cest“, kde je nejen dřevěný altánek, ale rovněž ze dřeva vyrobený herbář místních bylin.
- Köglerovu stezku si v budoucnu budeme chtít projít ještě jednou!

 

Trasa Köglerovy stezky na mapě

zdroj:mapy.cz

Další tipy na výlety které by vás mohli zajímat

Výlet na in-linech z Děčína do Schöny

Tipy na výlety | Saské Švýcarsko

Stále oblíbenější jízdu na in-line bruslích si můžete dosyta užít na Labské cyklostezce v úseku Děčín – Schöna. Velká část trasy vede po příjemném hladkém povrchu a po rovině, takže pro bruslaře představuje moc pěkný zážitek...

Jak jsme absolvovali Děčínskou ferratu

Tipy na výlety | Děčín

V Děčíně na Pastýřské stěně se zrodil ráj všech milovníků ferrat. Zdejší stěna nabízí pěkný zážitek všem lezcům, od začínajících po zkušené borce. Začátek je poměrně jednoduchý a společný pro všechny trasy, ale další úsek je potřeba pečlivě vybírat...

 

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30