/album/fotogalerie66/kvadrberk-1-jpg1/
/album/fotogalerie66/kvadrberk-2-jpg1/
/album/fotogalerie66/kvadrberk-jpg1/
/album/fotogalerie66/kvadrberk-3-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Zámek Děčín

 

ZOO Děčín

Kvádrberk - Děčín, České Švýcarsko

Stoličná hora či také stolová hora Kvádrberk se tyčí nad Děčínem na pravé straně řeky Labe ve výšce 289 m n. m.  Návštěvníkům dopřává nádherný výhled, zvláště na Děčín a do údolí Labe.

Kvádrberk

     

Historie místa

Jako výletní místo má Kvádrberk dlouhou tradici. V roce 1879 u příležitosti stříbrné svatby Františka Josefa I. a jeho choti Alžběty, známější jako císařovna Sissi, zde byla vybudována Císařská vyhlídka, spolu s areálem s promenádou a lavičkami, k němuž později přibyl výletní hostinec. Rovněž byl na vyhlídkové plošině vztyčen obelisk.

 

Císařovna Sissi byla lidem velice oblíbená. Sissi, kterou lidé s takovou oblibou oslavovali a jež inspirovala řadu spisovatelů i filmových tvůrců, byla ve skutečnosti uvnitř své duše smutnou císařovnou.

 

Chladivý stín lesoparku

Vyhledávaný je i místní lesopark na Kvádrberku, vybudovaný na přelomu 19. a 20. století. Protože se na něm podepsal zub času a nedostávalo se mu potřebné péče, značně zpustl. Areál s promenádou, který kdysi tak pulzoval životem, je dnes v neutěšeném stavu a z vyhlášeného hostince zůstaly jen zbytky zdiva.

 

Vedle Císařské vyhlídky Kvádrberk nabízí krajinu jako na dlani ještě ze Sněžnické vyhlídky a Labské stráže, pavilonku pocházejícího z let 1888 - 1890. Od obelisku je nejen pěkný výhled na Děčín a Sněžnickou vrchovinu s nejvyšším vrcholem Děčínským Sněžníkem, ale také od něho pokračuje červeně značená turistická cesta mířící přes Růžový hřeben a vyhlídku Belvedér do malebného Hřenska.

 

Tip na výlet

Byla by chyba vynechat nádhernou červenou stezku začínající na Kvádrberku, vedoucí přes Růžový hřeben s mnoha výhledy na Růžové skály a údolí Labských pískovců. Po 18 kilometrech se dostanete ke hřenským soutěskám, kde na Vás čekají výlety loďkou po řece Kamenici.

 

Naučná stezka

Před nedávnem prošel rozsáhlou obnovou s cílem navrátit mu jeho působní historickou podobu a vznikla zde nová naučná stezka, jejíž součástí jsou informační panely o historii Kvádrberku a zdejší flóře a fauně (přes 20 druhů stromů). Zajímavostí je Henryova lípa, dřevina původem z Číny, kterou do Evropy přivezli Irové, která zde byla zasazena právě u příležitosti otevření nové naučné stezky.

 

Kudy na Kvádrberk?

Na Kvádrberk se dostanete nejlépe z Děčína severní silnicí Loubská (značená na mapě naučené stezky).

zdroj: informační tabule Kvádrberku