Pravčická brána - Hřensko, České Švýcarsko

Pravčickou bránu – symbol Národního parku České Švýcarsko, najdete v severních Čechách, nedaleko obce Hřensko. Pravčická brána je svými rozměry (výškou otvoru 16 m, rozpětí oblouku u dna je 26,5 m a šířkou mostu 8m) největším přírodním skalním mostem v Evropě. Právem je označován za perlu této atraktivní oblasti.

     

Ohlédnutí do historie Pravčické brány

pravcicka brana z gabriliiny stezky

Pravčická brána odedávna přitahovala milovníky romantických přírodních zákoutí. Mezi její první návštěvníky patřívali zejména umělci, kteří ji rádi ztvárňovali ve svých dílech. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. V minulosti bylo možné vystoupit na samotný skalní oblouk a býval to vskutku jedinečný zážitek. Od roku 1980 je však vstup na skalní most přísně zakázán. Díky zrychlení eroze zapříčiněné člověkem se totiž zúžil téměř o jeden metr a v zájmu zachování památky pro další generace byl takový krok nezbytný. Ačkoliv se tedy do krajiny ze skalního mostu již nezadíváte, o krásné a zajímavé rozhledy ošizeni rozhodně nebudete. V blízkosti Pravčické brány se totiž nachází další vyhlídková místa a každé z nich vám nabídne krásný pohled na dominanty Českého i Saského Švýcarska.

 

Návštěvníci rádi věří, že za původním názvem brány „Prebischtor“, později upraveným do českého pojmenování Pravčická brána, stojí legendární poustevník Prebisch, který údajně pobýval ve skalních slujích poblíž brány. 

 

Tři vyhlídky, tři odlišné výhledy

Tři oblíbené vyhlídky vám otevřou jedinečný pohled na okolí Pravčické brány, Křídelní stěny, Václavskou stěnu, Stříbrné stěny, na nezaměnitelný, vysoký čedičový kužel Růžovského vrchu, který je chráněnou přírodní rezervací a mnohá další atraktivní místa. Jedna vyhlídka je u paty Pravčické brány, další najdete na okolních skalách.

 

  • První vyhlídka na vás čeká přímo pod skalním mostem. Díky jedinečné poloze si vychutnáte kromě krásného výhledu z vyhlídky i její zvláštní atmosféru.

 

  • Druhá vyhlídka vám otevře nejen pěkný pohled do kraje, ale představí vám i Pravčickou bránu v celé její kráse i s přilehlým výletním zámečkem Sokolí hnízdo. Uvidíte odtud také Pravčický kužel s Křídelními stěnami a malebnou přírodu Českého Švýcarska. K vyhlídce vede značená odbočka a nahoru vystoupáte po schodech jištěných železným zábradlím.

 

  • Třetí z vyhlídek nabízí jedinečný pohled do krajiny a otevře před vámi panorama Dlouhodolských stěn. Výhled na ně vás bude provázet již cestou na Pravčickou bránu z Mezní louky, ale krásný a ucelený obrázek vám dopřeje až vyhlídka.

 

Zámeček Sokolí hnízdo ukrývá pohostinství, galerii a informační centrum

pohled na pravcicky kuzel a v pozadi kridelni steny

Neodmyslitelnou součástí Pravčické brány je výletní zámeček Sokolí hnízdo. Budování u nás neobvyklé stavby v alpském stylu začalo v roce 1881 na pokyn tehdejšího majitele panství, knížete Edmunda Clary-Aldringena. Sokolí hnízdo bylo zpřístupněno již o rok později a jeho klientelu nejprve tvořili významní hosté knížecího rodu. Dnes tu najdete stylovou dobovou restauraci s původními malbami a obložením stěn, muzeum Národního parku České Švýcarsko a informační centrum. V galerii v prvním patře si můžete prohlédnout fotografie milovníka a obdivovatele zdejší přírody Juliuse Puflera.

 

Jak se dostat na Pravčickou bránu

 

Na Pravčickou bránu se můžete dostat ze dvou směrů:


1. Ze Hřenska: Po červené turistické značce půjdete cca 2 km podél silnice vedoucí na Mezní louku a u Třech pramenů odbočíte do lesa, kde nadále budete pokračovat mírným stoupáním cca 2,5 km až na Pravčickou bránu.

 

2. Z Mezní Louky: Cesta vede po červené turistické značce po Gabriliině stezce až na Pravčickou bránu. Cesta je dlouhá 6 km a povede Vás po členité stezce pod vysokými skalami s hezkými výhledy.

Jak ve Hřensku, tak i na Mezní Louce jsou k dispozici odstavná parkoviště. V okolí se Vám také nabízí velké množství ubytovacích zařízení.

Chcete-li další informace, můžete se zde podívat na další zajímavé články o skalním mostě Pravčická brána.

Doporučené ubytování v okolí Pravčické brány

Penzion  L u gano

Penzion  U   F ořta

Hot el  U Zele ného stromu

Apartm á ny Pet ra

   Penzion U Fořta
Cena od: 550 Kč Cena od: 495 Kč Cena od: 550 Kč Cena od: 258 Kč

Všechna ubytování  ve Hřensku a okolí

Důležité informace pro návštěvníky

 

Provozní doba Pravčické brány

  • duben - říjen: denně od 10:00 – 18:00
  • listopad-březen: pátek, sobota, neděle do 16:00
 

Vstupné do areálu Pravčické brány

  • dospělý 75,- Kč
  • děti 6 - 14 let, studenti, důchodci 25,-Kč

 

Občerstvení

  • u Pracvčické brány a na Mezní Louce
 

Kontakt

  • Tel: +420 412 554 033

Fotogalerie

/album/fotogalerie94/a2000-jpg2/
/album/fotogalerie94/a2167-jpg/
/album/fotogalerie94/a2168-jpg/
/album/fotogalerie94/a2172-jpg/
/album/fotogalerie94/a2171-jpg/
/album/fotogalerie94/a2173-jpg/
/album/fotogalerie94/a2169-jpg/

Tip na výlet - Naučná stezka Hřenskem

Pokud se chystáte shlédnout obě dominanty NP České Švýcarsko Pravčickou bránu i Soutěsky Hřensko, doporučujeme Vám vyrazit ze Hřenska hned v ranních hodinách.  Celý okruh doporučujeme zdolat ve směru Hřensko – Pravčická brána – Mezní Louka – Divoká Soutěska – Tichá Soutěska – Hřensko. Celková délka je cca 16 km, na cestě je pouze jedno mírné stoupání a to na Pravčickou bránu, poté již jdete po vrstevnicích nebo z kopce. V opačném směru můžete očekávat velmi prudká stoupání ze Soutěsek na Mezní Louku nebo Meznou a také si tak ke konci cesty neodpočinete tak jako při  pěkném svézení na pramicích za vyprávění  převozníka.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Délka měří 16 kilometru a trasa vede zejména po lesních pěšínách.

 

Občerstvení

Občerstvení je k dispozici na Mezní Louce a u samotné Pracvčické brány.

Zajímavá místa v okolí Hřenska

 


Vyhlídky nad Hřenskem
Vydejte se na atraktivní, žlutě značenou turistickou trasu mezi Hřenskem a Janovem a naskytnou se vám nezaměnitelné pohledy.

Růžovský vrch
Navštivte horu přezdívanou také Děčínská Fudžijama, na jejímž vrcholu naleznete pozůstatky staré  rozhledny a dřevěný kříž.

Suchá Kamenice
Nedaleko Hřenska leží magická krajina  s divokou přírodou. Poznejte rozdílné tváře cesty, která vede do Suché Kamenice.
 
Děčínská Fudžijama
 
     

 

Poloha na mapě