/album/fotogalerie101/a2201-jpg/
/album/fotogalerie101/a2202-jpg/
/album/fotogalerie101/a2199-jpg/
/album/fotogalerie101/a2194-jpg/
/album/fotogalerie101/a2195-jpg/
/album/fotogalerie101/a2196-jpg/

Poloha na mapěTuristické trasy

 

Do Hřenska přes Belveder

Pro cyklisty

 

Ze Hřenska do Bad Schandau

Soutěsky Hřensko - Edmundova a Divoká Soutěska

Soutěsky Hřensko, to je romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska  a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP České Švýcarsko.

     

Historie soutěsek ve Hřensku

Po dlouhá staletí byla tato část řeky nesplavná, řeka byla divoká a tvořila obtížnou překážku pro obyvatele obcí Mezná a Vysoká Lípa při cestách na bohoslužby do Růžové. Řeka byla pro místní zdrojem obživy, kde se plavilo dříví, ale také pro svoji hojnost pstruhů potočních a lososů. Některé části Soutěsky jsou suchou nohou nepřístupné, řeku obkloupují skály dosahují ohromující výšky 150 metrů od hladiny řeky. S rozvojem cestovního ruchu nechal kníže Edmund Clary-Aldringen zbudovat za velmi nákladných úprav, dnes již velmi známé Soutěsky řeky Kamenice. Vybudovali se zde jezy, splavy, odpočívadla a turistická stezka, která lemuje celé Soutěsky s tunely a částmi, které nejsou suchou nohou schůdné plavbou na pramicích. Na stavbě se podílelo až 200 italských dělníků. Dne 4. května 1890 byla slavnostně otevřena Tichá neboli Edmundova soutěska a restaurace v soutěskách. Provoz obstarávalo pět lodiček, převozníci v námořnických stejnokrojích poháněli a kormidlovali plavidla bidlem, což zůstalo dodnes. Divoká soutěska se svého otevření a prvníplavby dočkala o osm let později v r. 1898.

 

Plánujte-li strávit ve Hřensku více dní, je lepší si včas rezervovat ubytování ve Hřensku a okolí. Doporučujeme stylový penzion Lugano v centru Hřenska nebo oblíbený penzion U Fořta na Mezní Louce a nebo ubytování u Hřenska v hotelu U Zeleného stromu.

 

Soutěsky dnes

Samotná cesta k soutěskám je velmi poutavá, projdete se podél řeky skalami, skalními tunely a přes lávky samotné řeky až k startovacím bodům jízdy na pramicích. Soutěsky jsou přístupné pouze jízdou na pramicích. Je možné se plavit jak po proudu, tak i proti proudu. Délka Edmundovy (Tiché) Soutěsky měří 960 metrů a Divoká Soutěska 450 metrů. Jízda trvá v Tiché soutěsce 20 minut a v Divoké 15 minut. Cestou Vám bude převozník vyprávět o historii Soutěsek, poslechnete si místní historky a popíše Vám okolní skalní útvary. Mezi Soutěskami je pro pohodlí turistů připraveno občerstvení, kde si můžete i opéct něco masitého na ohni. 

 

 

Naučná stezka Hřenskem aneb na Pravčickou a soutěsky ve Hřensku

Pokud se chystáte shlédnout obě dominanty Českého Švýcarska Pravčickou bránu i Soutěsky řeky Kamenice, doporučujeme Vám vyrazit ze Hřenska hned v ranních hodinách. Na konci Hřenska je k dispozici velké parkoviště. Celý okruh je lepší zdolat ve směru Hřensko – Pravčická brána – Mezní Louka – Divoká Soutěska – Tichá Soutěska – Hřensko. Celková délka je cca 16 km, na cestě je pouze jedno mírné stoupání a to na Pravčickou bránu, poté již jdete po vrstevnicích nebo z kopce. V opačném směru můžete očekávat velmi prudká stoupání ze Soutěsek na Mezní Louku nebo Meznou a také si tak ke konci cesty neodpočinete tak jako pěkné svézení na pramicích za vyprávění  převozníka.

 

Nezapomeňte, že Soutěsky jsou chladným místem i v letních měsících, proto určitě nezapomeňte s sebou teplé oblečení.

 

Jak se dostat k soutěskám ve Hřensku:

Jízda na pramicích se nachází v obci Hřensko. K soutěskám se můžete dostat ze 4 bodů:

 • Ze Hřenska proti proudu řeky Kamenice. Po 2 km se dostanete k Tiché Soutěsce

 • Z Mezní Louky po modré dojdete ke Strži a následně prudkým sestupem po žluté trase dojdete k Divoké Soutěsce.

 • Z Mezné po Zelené prudkým sestupem dojdete na Mezní můstek a následně po žluté k Edmundově Soutěsce.

 • Z Růžové – Hájenky po zelené turistické trase na Mezní můstek a následně po žluté k Edmundově Soutěsce.

 

 

Ceník jízdného v soutěskách:

Jedna jízda - Edmundova (Tichá) soutěska:

 • Dospělí 120,- Kč
 • děti a důchodci 40,- Kč
 • invalidé 40, - Kč (po předložení průkazu ZTP - zdarma)
 • pes s náhubkem 40, - Kč

 

Jedna jízda - Divoká soutěska:

 • Dospělí 80,- Kč
 • děti a důchodci 30,- Kč
 • invalidé 30, - Kč (po předložení průkazu ZTP - zdarma)
 • pes zdarma (pouze s náhubkem)

 

 

Provozní doba soutěsek:

 

Edmundova (Tichá) soutěska

 • v období 30.03. - 07.10.: 9:00 - 18:00 - poslední lodička jede ze Hřenska směr Mezná v 17:30, z Mezné směr Hřensko v 18:00 
 • v období 08.10. - 04.11.: jsou odjezdové hodiny o jednu hodinu kratší tedy směr hřensko 17:00 a směr mezná 16:30.

 

Divoká soutěska

 • v období 19.04. - 07.10.: 9:00 - 17:00 - poslední lodička jede ze Hřenska směr Mezní Louka v 16:30, z Mezní Louky směr Hřensko v 17:00 
 • v období 08.10. - 04.11.: jsou odjezdové hodiny o jednu hodinu kratší tedy směr hřensko 16:00 a směr Mezní Louka 15:30
 

Důležité informace:

 • Plavba na lodičkách se neobjednává
 • Kočárky zdarma, jízdní kola se nepřepravují.
 • Kapacita jedné lodičky je 25 osob

 

Parkování ve Hřensku:

 • Hřensko (Pod skalou, U Vodopádu): automobil 120,- Kč / den nebo 30 Kč / hod;  motorky 50 Kč / den nebo 20 Kč / hod.

 • Mezní Louka – automobil 100,- Kč / den nebo 30 Kč / hod;  autobus 200,- Kč / den nebo 100 Kč / hod; motorky 50 Kč / den nebo 20 Kč / hod.

 • Hřensko: U čerpací stanice  - parkování zdarma - 20 míst
 • Mezná – doporučujeme zaparkovat na Mezní Louce

 • Růžová – pouze někde v obci

 

Kontakt:

e-mail: urad@hrensko.cz
Tel.: +420 412 554 021, 775 862 532

 

Tip na výlet - Soutěsky Hřensko a Pravčická brána

Celodenní výlet do hřenských soutěsek a na Pravčickou bránu doporučujeme uskutečnit v následujícím směru. Start a cíl trasy je ve Hřensku, odkud vyrazíte po červené trase na k Pravčické bráně. Cesta na Pravčickou bránu je dlouhá přibližně 2,5 km a větší část cesty budete stoupat (jediné stoupání na trase). V areálu Pravčické brány si můžete odpočinout, občerstvit a vyrazit směr Mezní Louka. Cesta na Mezní louku je dlouhá cca 6 km a jdete celou dobu po vrstevnici. Z Mezní louky následně můžete vyrazit buď po modré směr Divoká soutěska nebo směr Mezná rovnou na Edmunovu soutěsku. Na konci plavby Vás čeká závěrečný 2 km úsek do Hřenska.

zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Délka trasy měří 16 kilometru a trasa vede zejména po lesních terénu.

 

Občerstvení

Občerstvení je k dispozici u Pracvčické brány a na Mezní Louce.

Řekněte přátelům o soutěskách: