/album/fotogalerie201/kopec-01-jpg/
/album/fotogalerie201/kopec-02-jpg/
/album/fotogalerie201/kopec-03-jpg/
/album/fotogalerie201/kopec-04-jpg/
/album/fotogalerie201/kopec-05-jpg/
/album/fotogalerie201/kopec-06-jpg/

Poloha na mapě 

Zajímavosti v okolí

 

Kyjovské údolí

Osada Kopec

Osada Kopec vás zaujme svými podstávkovými domy a sakrálními památkami. Najdete ji v severozápadní části Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. 

Osada Kopec

     

Foto: Karel Štěpán

O osadě

Malá osada ve Šluknovském výběžku se mohla v minulosti pyšnit čtyřmi mlýny a katry na Brtnickém potoce a čtyřmi velkými vodními nádržemi. Kopec nesl až do roku 1945 název Hemmehübel, víska byla založena před rokem 1660 a od 18. století se zde odlévaly zvony a fungovalo zde několik vynikajících zvonařů. Převážnou část obyvatel tvořilo až do konce 2. světové války německé obyvatelstvo. Po jejím skončení se sem přestěhovali lidé z vnitrozemí a Němci byli z pohraničí odsunuti.

 
Do současnosti se v osadě zachoval jenom jeden rybník, kaplička z roku 1809 a takřka polovina původních domů, ukazující typickou lužickou architekturu s roubenými a hrázděnými domy s podstávkou. V osadě a blízkém okolí si všimněte kříže u Richtermühle, kříže u domu číslo 16, Lesníkova kříže nebo sochy sv. Antonína. Z osady se dají podnikat turistické a cyklistické výlety a také najdete nedaleko lezecké věže.
 

Tip na výlet

Vaše auto zaparkujte v Kyjově, odkud se vydáte po červené turistické značce malebným Kyjovským údolí až do Zadní Doubice (Brtnický most). Odtud se vydejte po modré do osady Kopec, kde se také můžete v místní hospůdce občerstvit. Z osady se pak vydejte po zelené zpět do Kyjovského údolí, kde se opět napojíte na čevenou trasu a vrátíte se zpět do Kyjova.
 
zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Trasa měří 18 km s největším stoupáním před Soví vyhlídkou
 

Občerstvení

Občerstvení se nachází v místní hospodě v osadě Kopce