/album/fotogalerie18/pfaffenstein-7-jpg/
/album/fotogalerie18/pfaffenstein-6-jpg/
/album/fotogalerie18/pfaffenstein-2-jpg/
/album/fotogalerie18/pfaffenstein-4-jpg/
/album/fotogalerie18/pfaffenstein-a-rozhledna-barbarine1-jpg/
/album/fotogalerie18/pfaffenstein-a-rozhledna-barbarine2-jpg/

Poloha na mapě

Stolová hora Pfaffenstein - Saské Švýcarsko

Stolových hor s plochým vrcholem v Čechách není mnoho. I proto se častým cílem turistů z Čech stávají stolové hory našich sousedů, v chráněné oblasti Saského Švýcarska. Přibližně jen asi 15 km od hraničního přechodu Hřensko- Schmilka se nachází jedna z nejvýraznějších, stolová hora Pfaffenstein.

Stolová hora Pfaffenstein

     

O hoře samotné

Její strmá úbočí jsou lemována členitými pískovcovými skalami a skalními věžemi. Byly zde údajně nalezeny pozůstatky sídliště z doby bronzové. Hora Pfaffenstein leží ve výšce 435 m n. m. a cesta k jejímu vrcholu je dlouhá asi 4 kilometry.

 

Rady jakou cestou se vydat na vrchol

Před cestou na Pfaffenstein je dobré se rozhodnout z jaké strany se budete chtít na vrchol dostat. Výstup je možný ze dvou stran (viz plánek níže).

 

Výstup z obce Pfaffensdorf

je kombinací prudkých stoupání a kratších odpočinkových úseků, část cesty vede po kovových schodech a žebřících. Tato cesta je náročnější a nedoporučujeme ji pro malé děti a osoby se slabší fyzičkou. Cestou k vrcholu Vás ohromí pohledy do okolí a na pozoruhodné skalní útvary a  domky typické architektury pro tuto oblast.

 

Výstup z odstavného místa před obcí Pfaffensdorf

Ideální a nenáročná cesta k úpatí hory (přibližně 3 km). Z úpatí hory je mírně náročnější výstup až na vrchol. Tento výstup se dá zvládnout i s malými dětmi, ale dětské kočárky nechte doma...

 

situační plánek hory pfaffenstein

 

Na vrcholu Pfaffenstein

Poté co zdoláte výstup na vrchol, dostanete se do centrální části Pfaffensteinu, který poznáte podle výletní restaurace a kamenné rozhledny. Doporučujeme zdolat několik pár schodů a užít si výhledy z rozhledny vysoké celkem 23m, odkud budete mít krásné výhledy na okolní stolové hory, Königstein, Lillienstein a obec Gohrisch s Papsteinem. Kromě rozhledny můžete na vrcholu po vyhlídkovém okruhu vyrazit za dalšími sedmi vyhlídkovýmí místy. Nejznámější je pozorudná skalní jehla Barbarine, kterou již před staletími první horolezci zdolali.  Dohlédnout lze i do Čech, kde je při dobré viditelnosti dobře zřetelný Děčínský Sněžník.

 

Vstupné na rozhlednu

vstupné je dobrovolné. Kasičkou doporučené je 1 eur / dospělý a 0,5 eur děti. Pokud můžete, tak přispějte, peníze slouží na údržbu této památky.

 

 

Tip na výlet

Okolí stolové hory Pfaffenstein také nabízí celou řadu nádherných výletů, zejména romantickými údolími oblasti Labských pískovců, kde se nachází spousta dalších vyhlídek na Sasko. Nejblíže je známá pevnost Königstein.

 

Doprava ke stolové hoře Pfaffenstein?

Autem přes hraniční přechod Hřensko-Schmilka do Bad Schandau a přes most na druhou stranu řeky Labe. Dále přes obec Kurort Gohrish do Pfaffendorfu.

Vlakem z Děčína do Schöny, přestup na vlak do Königsteinu, dále pěšky se vydejte po směru odjezdu vlaku a na kruhové křižovatce se zahněte vlevo, kde už stojí rozcestník. Běžte po zelené trase směrem na Pfaffendorf kolem pomníku Thomase Gedensteina až k okraji hory Pfaffenstein, kde na Vás čeká ještě před výstupem rozcestník.

 

Parkování

Vůz lze odstavit na placeném parkovišti v obci Pfaffendorf za poplatek 1 Euro / 2 hodiny nebo u výchozího turistického bodu před samotnou obci Pfaffendorf, kde je pouze plocha k možnosti zaparkování automobilu.

Zdroj: mapy.cz