/album/fotogalerie291/ferrata-decin-1-jpg2/
/album/fotogalerie291/ferrata-decin-2-jpg3/
/album/fotogalerie291/ferrata-decin-3-jpg2/
/album/fotogalerie291/ferrata-decin-4-jpg1/
/album/fotogalerie291/ferrata-decin-14-jpg2/
/album/fotogalerie291/ferrata-decin-5-jpg2/

Poloha na mapě

Ferrata Pastýřská stěna - Děčín

Děčínská Via ferrata se nachází prakticky v centru města na Pastýřské stěně. Je známá také pod názvem Cesta do nebíčka, jak se jmenuje i jedna z tras. Zajištěné zajímavé cesty nabízejí řadu možností, jak zdolat Pastýřku.

     

Vznik ferratového komplexu

Ferrata je zajištěná cesta ve skalním terénu, která je přístupná i fyzicky zdatným „dobrodruhům“ bez horolezeckých zkušeností - a bez závratí. Je jištěna řadou pomůcek, prošla bezpečnostními zkouškami a umožňuje bezpečné zdolání cíle. Autorem děčínské ferraty je horolezecká legenda, Karel Bělina, jehož 5000 prvovýstupů je raritou nejen doma, ale i v celé Evropě. Díky zkušenostem pana Běliny je Pastýřka nádherně zadrátovaná a nabízí pěkné lezecké zážitky. Vznikala od roku 2012 a k původně plánovaným pěti cestám postupem času přibyly další. Ještě nedávno nabízela dvanáct možností výstupu, dnes jich je včetně dvou horkých novinek celkem čtrnáct.

 

Kudy do Nebíčka?

Nástup na ferratu se nachází na děčínském nábřeží. Asi 150 m od ferraty, směrem k Tyršovu mostu, je půjčovna ferratových setů, kde získáte všechno potřebné vybavení (sedák, přilba, rukavice, ferratový set). Ferrata začíná několik metrů vysokou kolmou stěnou, která je osázena kramlemi a kolíky a tvoří dvě krátké nástupové varianty. Následuje několik polí lan, která vedou ke kamenným schodům, po nichž vystoupáte na terasu před hlavní skálou. Z té vede pět směrů, které končí na hlavním pilíři. Když cestu zdoláte, ocitnete se na odpočívadle s pěkným výhledem a vrcholovou knížkou výstupů. Tady je čas na odpočinek a užívání si výhledů, které se nabízí. Zatímco odtud běžní lezci nejčastěji volí vcelku pohodovou sestupovou trasu, která končí na nábřeží asi 250 m od ferraty, lezečtí nadšenci se mohou vydat k vrcholu Pastýřské stěny některou z náročnějších tras. Všechny cesty jsou dobře a barevně značené. Kudy která z nich vede a jaké je náročnosti prozradí plánek, který získáte v půjčovně setů.

 

Tip, kde se ubytovat v Děčíně přímo u Ferraty

Doporučujeme stylové ubytování s kavárnou a galerií v Tao Art House, který se nachází přibližně 300m od ferraty

 

14 tras, 14 jedinečných zážitků

V Děčíně je na výběr celkem 14 tras zajímavých názvů navíc označených také stupněm obtížnosti: Cesta do nebíčka C/3+,Tichá tolerance C, Spolčení hlupců C, Vzpomínka B/2+, Hladový poutník B/2+, Stříbrná vůle B/3, Pošetilost mocných D/4, Pastýř D-, Frona D, Karlův most, Dráteník D-/2+, Vzdušný balet A/B a dvě novinky - Rock Empire a Memento HTW. Všechny cesty jsou jednosměrné a do výchozího místa se dostanete zpátky pěšky po značených cestách. Na Pastýřce vás tak čeká nejen adrenalinový zážitek, ale také příjemná procházka, při které se vydýcháte a poté můžete znovu zamířit vzhůru.


Zajímavosti a doporučení

Na ferraty se nevydávejte bez pevné obuvi a zůstaňte cvaknutí i na lavicích, kde to svádí k odjištění. Vylézt po ferratě mohou i fyzicky zdatné děti s doprovodem. Pokud jste úplní nováčci, můžete si domluvit zkušeného průvodce, který vás zasvětí do tajů ferratového lezení.

 

Přístupnost

Nástup na ferratu je z levého břehu Labského nábřeží, u objektu původního výtahu na Pastýřskou stěnu.

 

Občerstvení

Na vrcholu Pastýřské stěny stojí příjemná restaurace s venkovním posezením a krásným výhledem, přezdívaná Nebíčko. Další možnost občerstvení je v blízkosti kruhového objezdu v Tao Café či v restauracích U Přístavu nebo U Mostu.

 

Vstupné

Ferrata je volně přístupná. Platí se pouze zapůjčení ferratových setů.

 

Provozní doba

Volně přístupno na základě aktuálního stavu počasí. Za vlhka deště se lézt nesmí.

 

 

Parkování

Záchytné parkoviště pod Tyršovým mostem na levém břehu Labe, parkoviště na kruhovém objezdu (Podmokly – levý břeh) nebo na pravém břehu řeky na parkovišti u knihovny (nutno přejít Tyršův most na levý břeh).

 

Tip na výlet

Po dávce adrenalinu můžete zamířit do zoologické zahrady, která se rovněž nachází na Pastýřské stěně. ZOO je otevřena po celý rok, květen – srpen 8 – 19 hod., září, říjen, březen a duben 8 – 18 hod., listopad – únor 8 – 16 hod. Od restaurace „Nebíčko“ k ní dojedete pohodlnou cestou.

zdroj:mapy.cz