/album/fotogalerie225/trpaslici-skala-jpg/
/album/fotogalerie225/trpaslici-jpg1/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Hrad Falkenštejn

 

Křížový vrch

 

Pavlinino údolí

Trpasličí skála - České Švýcarsko

V krásné krajině Českého Švýcarska při cestě z Rynartic do Jetřichovic se nachází skalní masiv, nazývaný Trpasličí skála. Za své jméno vděčí trpaslíkům vytesaných do skal. Ti jsou dílem Eduarda a Ernsta Vaterových.

Trpasličí skála

     

Historie trpaslíků

Dílo započal Eduard Vater, místní lidový umělec, jenž dílo do skal vytesal v letech 1832 – 1833. Později jej dokončil jeho syn Ernst, kronikář a tabule u skal návštěvníkům říká, že dílo bylo vytvořeno v roce 1870.

 

Trpaslíci i se Sněhurkou shlíží ze svahů úvozu. První část výletu za trpaslíky vede po dřevěném schodišti ke skále a dál stezkou po úzkých schodech v jejím sevření, kde se objevují jednotliví barevně vyvedení trpaslíci. Vršek skal je vhodný k zastavení a malému odpočinku a skýtá pohled na okolní lesy a dole se vinoucí silnicí. Návštěva Trpasličí skály je oblíbená zejména u dětí, které ve vytesaných reliéfech objevují své oblíbené pohádkové postavičky.

 

Kudy na Trpasličí skálu?

Trpasličí skálu najdete při cestě z Jetřichovic do Rynartic nalevo a naopak. Motorizovaní návštěvníci musí auto zanechat na příhodném místě u krajnice, neboť v dosahu není parkoviště. Výlet je vhodný také pro pěší a cyklisty. Jetřichovice a Rynartice od sebe dělí dva a půl kilometru a výlet za trpaslíky je možné spojit s některou z dalších zdejších zajímavostí.

 

Autem: od Děčína po trase Děčín - Veselé - Srbská Kamenice - Jetřichovice, nebo od České Lípy - Česká Kamenice - Kunratice – Jetřichovice.


Autobusem z Děčína i České Lípy do Jetřichovic, nástupní zastávka v obou případech je na místním autobusovém nádraží.
Dále pěšky směr Rynartice.

 

Tipy na výlet

Jedna z nejpopulárnějších stezek vás provede přes vyhlídky Mariina skálaVilemínina stěna a Rudolfův kámen až k Tokáni. Zpět k jeskyním se můžete dostat zpět po modré stezce, kde vás čekají další vyhlídky kolem Suchého vrchu. Doporučujeme vystoupat i na Křížový vrch, ze kterého je opravdu krásný výhled. 

Zdroj: mapy.cz

Délka a náročnost trasy

Okruh měří 10 kilometrů a vede z velké části lesním terénem
 

Občerstvení

Občerstvení na trase se nachází v obci Jetřichovice.