/album/fotogalerie283/sucha-kamenice-1-jpg/
/album/fotogalerie283/sucha-kamenice-23-jpg/
/album/fotogalerie283/sucha-kamenice-26-jpg/
/album/fotogalerie283/sucha-kamenice-u-hrenska-ceske-svycarsko5-jpg/
/album/fotogalerie283/sucha-kamenice-u-hrenska-ceske-svycarsko1-jpg/
/album/fotogalerie283/sucha-kamenice-6-jpg1/

Poloha na mapě

Suchá Kamenice - Hřensko, České Švýcarsko

Magická krajina, divoká příroda a kouzelné scenérie Suché Kamenice naleznete kousek od Hřenska. Místo, kudy vede jeho cesta, má dvě velice rozdílné tváře.

     

Cesta podél Suché Kamenice

Suchá Kamenice pramení východně od obce Bynovec, v nadmořské výšce zhruba 365 m. Pod Arnolticemi její vody vtékají do hlubokého zalesněného údolí a jižně od Hřenska se vlévají do řeky Labe. Na dolním toku vás může překvapit rezavé zabarvení vody, které je způsobeno železitým pramenem při jeho ústí. Pěkná přírodní pasáž je vyhledávaným turistickým cílem pro malebnost místa snoubící se s jeho divokou krásou.

 

Zněl tu klapot mlýnských strojů i muzika

Pokud se ohlédnete do historie tohoto oblíbeného výletního místa zjistíte, že tu od roku 1794 stával mlýn s pilou. Díky častému nedostatku vody však neprosperoval a vystřídal řadu majitelů, kteří se s nadšením pouštěli do práce, aby záhy zklamáni mlýn opouštěli. Déle vydržel pouze majitel Josef Günter z Varnsdorfu, který dal objektu nový směr tím, že zde vybudoval hospodu s kulečníkem a sálem kde se tančilo a hrálo se divadlo. Byl to výborný nápad a mlýn s hospodou se proměnil v centrum zábavy a oblíbený cíl návštěvníků Hřenska. Budova však bohužel v roce 1882 zcela podlehla ničivému požáru a tak ji dnes můžete spatřit již jen na dobových fotografiích.

 

Která z cest vás přivede k Suché Kamenici?

K Suché Kamenici se dostanete po červené značce z nábřeží ve Hřensku, kolem penzionu Na Suché Kamenici, který stojí při vjezdu do obce ve směru od Děčína v blízkosti označníku.

 

Občerstvení

Ve Hřensku v penzionu  Klepáč  a Lugano, na Labské Stráni v restauraci hotelu Belvedér.

 

Parkování

Auto můžete zanechat na odstavných parkovištích v Hřensku (30,- Kč/hod.) další parkoviště se nachází u silnice pod restaurací penzionu Na Suché Kamenici.

 

TIP NA VÝLET

Poté, co projdete nejhezčí úsek Suché Kamenice, pokračujte k rozcestí Suchá Kamenice, odkud se dáte stále po červené značce směrem na  Labskou Stráň . Dojdete k vyhlídkové stupňovité terase Belvedér, kterou nechal vybudovat v letech 1701 – 1711 František Karel Clary Aldringen. Vyhlídka nabízí ojedinělý výhled na kaňon se stříbřitou stužkou řeky Labe. V těsné blízkosti stojí  hotel Belvede r s restaurací a terasou. Při šálku kávy si tu můžete připomenout historii místa, které bylo vybudováno pro zábavu majitelů Býnoveckého panství a jejich hostů. Od vyhlídky se můžete vrátit do Hřenska stejnou cestou, nebo sejít po zelené do  Dolního Žlebu  a podél toku řeky Labe dojít zpátky do výchozího místa výletu.

zdroj: mapy.cz