Fotogalerie

/album/fotogalerie295/naucna-stezka-kolem-obce-ruzova-22-jpg/
/album/fotogalerie295/naucna-stezka-kolem-obce-ruzova-1-jpg/
/album/fotogalerie295/naucna-stezka-kolem-obce-ruzova-6-jpg/
/album/fotogalerie295/naucna-stezka-kolem-obce-ruzova-4-jpg/
/album/fotogalerie295/naucna-stezka-kolem-obce-ruzova-5-jpg/
/album/fotogalerie295/naucna-stezka-kolem-obce-ruzova-7-jpg/

Ubytování v okolí

 

Penzion Pod Kaštany

Penzion Pod Kaštany

Cena od: 700 Kč

Farma Růžová

Penzion Farma Růžová

Cena od: 315 Kč

Ubytování U Härtelů

Ubytování U Härtelů

Cena od: 398 Kč

 

Další ubytování Hřensko

Všechna ubytování České Švýcarsko

Naučná stezka okolím Růžové

Naučná stezka okolí obce Růžové vznikla mezi lety 2000 – 2001. Prochází územím Národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce. Příjemná okružní trasa představuje zdejší přírodu a historii krajiny mezi obcí Růžová a Jetřichovicemi.

Obec Růžová - začátek cesty 

Cesta začíná v obci Růžová

Do Růžové jsme přijeli autem a ponechali jej na parkovací ploše vzdálené asi 1 km od centra obce, u odbočky na Kamenickou Stráň. Toto místo je výchozím bodem naučné stezky i cyklotrasy, která míří přes Kamenickou Stráň kolem Dolského mlýna do Jetřichovic. Na místě jsme zjistili, že alternativou nástupu na stezku jsou rovněž Jetřichovice , Vysoká Lípa (zastavení NS Dolský mlýn) a také Srbská Kamenice (zastavení NS Linie opevnění). A také to, že jsme auto mohli ponechat na novém parkovišti v Růžové u kostela.

 

10 panelů naučné stezky

Růžovský vrch Záhy nás čekal první, úvodní, informační panel. Od něho jsme zamířili po zpevněné cestě otevřenou krajinou a užívali si výhledů do okolí. Pěkný pohled nám nabídla nezaměnitelná silueta Růžovského vrchu, lidově nazývaného Růžák, který je výškou 619 m n. m. nejvyšší horou Českého Švýcarska. Pod vrchem je turistické odpočívadlo s druhým informačním panelem, „Odbočka k Růžovskému vrchu“.  Nedaleko tohoto místa se nachází bývalý čedičový lom, z něhož vytěžený kámen byl používán zejména při budování cest.

Tady jsme byli trochu na vážkách, zda na vrch vystoupat, ale byla před námi ještě téměř celá trasa, plánovali jsme zastavit se v Růžové v mýdlárně Rubens a tak jsme výstup vzdali. Růžovský vrch nabízí sice prý stále hezký a daleký výhled, ale oproti minulosti již pouze omezený. A tak jsem od Růžáku, který jsme znali z mnoha fotek, na kterých ponejvíce jeho vrchol vystupoval z mlžného oparu a vypadal opravdu úchvatně, zamířili dál.

 

Řopík, kam se podíváš

Pevnostní opevnění v Srbské Kamenici Po pohodlné cestě lesem jsme došli k třetímu zastavení stezky. Nachází se před jedním z objektů lehkého opevnění, tak zvaným „řopíkem“, kterých, jak jsme zjistili, je v těchto končinách několik desítek. Informační panel nás seznámil s historií a budováním linie opevnění a vybavením této pevnůstky, která patří k objektům lehkého opevnění vzor 37, typ A-120. Bylo to zajímavé, ale představa, že by se v této krásné krajině mohlo bojovat, nám naháněla husí kůži. A tak jsme raději rychle zamířili dál.

 

Dolský mlýn – z pohádky do pohádky

Dolský mlýnČekala nás lahůdka, na kterou jsme se těšili již z domova: Dolský mlýn. Věděli jsme o něm, že ho proslavilo natáčení pohádky Pyšná princezna. Torzo mlýna se nachází u říčky Kamenice. Ačkoliv z bývalého stavení zbyly jen obvodové zdi, působilo na nás romantickým dojmem. Umím si ale představit, že když se šeří, romantický nádech se může změnit v hororový. Turisté, se kterými jsme se tu potkali, nám prozradili, že Pyšná princezna nebyla jedinou pohádkou, která se tu natáčela. Mlýn si zahrál také v pohádce Peklo s princeznou, kde představoval domov čertů. Dokonce tu již jednou byli a to v době těsně po natáčení, takže je prý v útrobách mlýna ještě překvapily pozůstatky filmových rekvizit.

 

Kamenická Stráň, pokladnice lidové architektury

Roubenka v Srbské KameniciDolský mlýn jsme opouštěli neradi, to místo má ojedinělou atmosféru. Vystoupali jsme od něho po bývalé mlýnské cestě k odbočce na vyhlídku, která nám z pískovcové skály nabídla nádherný pohled do soutěsky říčky Kamenice. Odhadovali jsme, že se vine pod námi v hloubce nějakých 80 – 90 metrů.

A pak nás cesta vedla do osady Kamenická Stráň. Nejen Dolský mlýn, ale i tahle obec je pohádková. Stojí tu řada roubených a hrázděných stavení, která tvoří nádherný soubor lidové architektury. Titul „Vesnická památková zóna“, kterou osada získala v roce 1995, si opravdu zaslouží.  Kamenické Stráni  je sedmé zastavení naučné stezky. Z „pohádky“ jsme se vydali po silnici a následně lesními cestami, které nás vedly oblastí Labských pískovců.

 

Krutost si nevybírá

Nejprve nás čekalo osmé zastavení U obrázku, připomínající násilnou smrt mladé obchodnice Veroniky, kterou tu v roce 1836 zavraždila závistivá kamarádka. Za svůj čin byla odsouzena k trestu smrti oběšením. Majitel lesa pak nechal na místě neštěstí vybudovat smírčí kříž. Ten původní byl sice po roce 1945 zničen, ale podle dobových dokumentů byla vyrobena jeho kopie. V blízkosti roste borovice Anděla strážného, stará asi 300 let. Své jméno nese díky obrázku anděla, který je upevněn na jejím kmenu.

 

Námaha odměněná úchvatným výhledem

Výhled z Pastevního vrchuPoté jsme došli do bývalé osady Nová Ves. Dobu kdy to tu žilo, má dávno za sebou. Dnes ji připomínají jen ruiny domů. Naše cesta se chýlila ke konci, čekalo nás poslední zastavení – Pastevní vrch. Svými 402 m je nejvýše položeným místem naučné stezky. Vystoupali jsme k jeho vrcholu a za námahu byli odměněni krásným kruhovým výhledem, který nám  nabídl jako na dlani Růžovský vrch, Jetřichovické skály, Stříbrné a Křídelní steny, Vysoký Sněžník, vrcholky Lužických hor i typické saské stolové hory.

 

Voňavé „růžové“ království

Mýdlárna RubensKdyž jsme došli do obce Růžová, jako hladoví vlci jsme vpadli do restaurace U kostela. Čekalo nás tu příjemné posezení, chutná kuchyně a vlídná obsluha. Cestou jsme čerpali z „vlastních zásob“ – nesli jsme si nápoje a pár malých energetických sladkostí.

Závěrečným a plánovaným cílem našeho výletu byla mýdlárna Rubens. Mýdla tu vyrábějí podle prastaré rodinné receptury ruční metodou a používají při tom pouze přírodní produkty. Prošli jsme voňavé království v rámci komentované prohlídky a dozvěděli se zajímavé informace o mýdle i o bylinkách, které jsou při výrobě používány. Mýdlárna Rubens nabízí také rozšířenou prohlídku, při které lze nahlédnout do zákulisí výroby a dokonce si i něco malého vyrobit vlastníma rukama.

Spokojili jsme se se základní prohlídkou, která nás i tak obohatila a potěšila. Tato prohlídka je zdarma. Rozšířená a s vlastní výrobou stojí 100,- Kč. Výrobky mýdlárny lze i zakoupit. Toho jsme využili a dovezli domů několik voňavých dárků.

 

Sečteno, podtrženo

Naučná stezka má celkem 10 zastavení: 1. Úvod, 2. Odbočka k Růžovskému vrchu, 3. Linie opevnění, 4. Nad Kamenicí, 5. Dolský mlýn, 6. Odbočka nad Dolským mlýnem, 7. Kamenická Stráň, 8. U obrázku, 9. Nová Ves, 10 Pastevní vrch. Trasa je dlouhá celkem asi 10 km a dá se zvládnout za 4 – 5 hodin. Vzhledem k charakteru terénu není vhodná pro kočárky a lidi s handicapem. Bližší informace o mýdlárně můžete najít na jejím webu www.mydlarnarubens.cz.

 

Trasa stezky na mapě

zdroj: mapy.cz

Další tipy na výlety které by vás mohli zajímat

Výlet za Řopíky

Výlet k pevnostnímu opevnění

Tipy na výlety | Srbská Kamenice

Pevnostní linie zde vznikala na obranu před nacistickým Německem. Na mnoha místech najdete řadu železobetonových pevnůstek vz. 37, známých jako „řopíky“. Jejich název je odvozen od zkratky názvu Ředitelství opevňovacích prací...

Jak jsme absolvovali Děčínskou ferratu

Tipy na výlety | Děčín

V Děčíně na Pastýřské stěně se zrodil ráj všech milovníků ferrat. Zdejší stěna nabízí pěkný zážitek všem lezcům, od začínajících po zkušené borce. Začátek je poměrně jednoduchý a společný pro všechny trasy, ale další úsek je potřeba pečlivě vybírat...

 

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30