/album/fotogalerie282/pastevni-vrch-10-jpg/
/album/fotogalerie282/pastevni-vrch-7-jpg/
/album/fotogalerie282/pastevni-vrch-8-jpg/
/album/fotogalerie282/pastevni-vrch-3-jpg/
/album/fotogalerie282/pastevni-vrch-1-jpg/
/album/fotogalerie282/pastevni-vrch-6-jpg/

Poloha na mapě

Pastevní vrch – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch se vypíná nad obcí Růžová do výšky 402 m n.m. Kdysi známé poutní místo dnes láká turisty a milovníky přírody a pěkných výhledů.

     

Historie Pastevního vrchu

Na Pastevním vrchu již od roku 1809 stávala boží muka s bytelným podstavcem, vybudovaná Johanem Christophem Schubertem, ke kterým o svátku Božího těla mířila procesí věřících. Později byl Pastevní vrch využíván i k ostraze kraje. Svědčí o tom i jeho německý název – Hutberg, neboli Strážní vrch.

 

Dnes si tu na své přijdou milovníci pěkných výhledů do kraje

Boží muka s podstavcem se stále dobře patrným vytesaným letopočet 1809 na svém místě ještě stojí, avšak dnes k nim směřují především turisté. V rámci naučné stezky je zde umístěna jednoduchá dřevěná rozhledna, ale výhled je pěkný i bez ní. Z nezalesněné plochy na Pastevním vrchu spatříte Děčínské stěny, České středohoří, Lužické hory i Saské Švýcarsko. Pro lepší orientaci je zde nainstalována informační tabule, na které jsou vyobrazeny jednotlivé vrcholy s uvedením názvů.

 

Jak se dostanete na Pastevní vrch?

Do obce Růžová autem po silnici vedoucí z Děčína na Českou Kamenici, s možností několika odbočení podle toho, která z postranních cest pro vás bude zajímavější. Dále příjemnou procházkou po naučné stezce, která začíná na křižovatce cest z Růžové na malebnou Kamenickou Stráň a Růžovský vrch.

 

Občerstvení

Velmi příjemným místem pro občerstvení je v obci  Růžová  stylová restaurace U kostela s velkou slunnou venkovní terasou. Rozhodně ale neuděláte chybu, pokud si na cestu vezmete s sebou nápoj, případně něco malého na zub.

 

Provozní doba a vstupné

Vyhlídka je celoročně volně přístupná.

 

Parkování

Volně v obci Růžová.

 

TIP NA VÝLET

Vydejte se z obce Růžová přes Kamenickou stráň k Dolskému mlýnu. Nejprve sejděte po trase naučné stezky do obce Růžová. Ta v kraji patří k nejstarším - první dochovaná písemná zpráva pochází již z roku 1352. V obci uvidíte barokní kostel Sv. Petra a Pavla, jehož vznik se datuje do roku 1712. Původní stavbu počátkem devadesátých let téměř zcela zničil rozsáhlý požár a po uhašení zbylo jen obvodové zdivo a věřícím oči pro pláč. Objekt měl ale štěstí a dočkal zdárně provedené rekonstrukce. V říjnu roku 2000 byl slavnostně vysvěcen. V Růžové můžete vidět několik roubených a hrázděných domů, ale pokud jste milovníky lidové architektury, na své si přijdete ve 3 km vzdálené osadě Kamenická Stráň. Malebná víska ukrývá celý soubor nádherných přízemních roubených chalup s hrázděným štítem, stavení s půdním polopatrem a hrázděným štítem a budovy s hrázděným patrem. Žlutá značka vás povede z Kamenické Stráně přes louku do lesa, kde se ukrývá romantické torzo Dolského mlýna. Může vám být povědomý z legendární pohádky o Pyšné princezně. V době natáčení byl sice ještě podstatně zachovalejší, ale jeho kouzlo přetrvává dodnes.

zdroj: mapy.cz