Fotogalerie

/album/fotogalerie288/dolni-poustevna-2-jpg/
/album/fotogalerie288/dolni-poustevna-14-jpg/
/album/fotogalerie288/dolni-poustevna-8-jpg/
/album/fotogalerie288/dolni-poustevna-1-jpg/
/album/fotogalerie288/dolni-poustevna-11-jpg/
/album/fotogalerie288/dolni-poustevna-4-jpg/

Poloha na mapě

Zajímavosti v okolí

 

Obec Sebnitz

Sebnitz

 

Vlčí Hrádek

Vlci hradek

 

Rozhledna Tanečnice

Rozhledna Tanečnice

 

Vlčí hora

Vlčí hora

 

Dolní Poustevna - Šluknovsko

Obec Dolní Poustevna leží ve Šluknovském výběžku na hranici s německou republikou, která ji obklopuje ze dvou stran. Sousedí s německým městem Sebnitz, které je vstupní branou do zadního Saského Švýcarska.

       

Ohlédnutí zpátky

Šluknovská pahorkatina, ke které obec náleží a jež vyplňuje většinu Šluknovského výběžku, je jedním z nejstarších vyvřelých hlubinných celků střední Evropy. A právě zde, v místě na kterém žil poustevník a kde na soutoku dvou potoků rodí říčka Sebnitz, byla založena Dolní Poustevna. Jejímu okolí dominují mezi nejvýraznějšími vrcholy Hrazený, Špičák u Varnsdorfu, Vlčí hora, Poustevník a Spálený vrch.  

 

Nenechte si ujít procházku obcí

Kostel Archanděla MichalaV obci si prohlédněte kostel Archanděla Michaela, postavený v pseudogotickém stylu v letech 1754 – 55, jehož hlavní oltář zdobí obraz od J. Grusse z Litoměřic z roku 1836. Další církevní stavbou je kostelík Panny Marie v části obce Markéta založené v roce 1667 a pojmenované po hraběnce Margaretě Slavatové. Ke kostelíku přiléhá hřbitov založený v roce 1874. V obci měla stát ještě jedna církevní stavba, jejíž základní kámen byl položen v roce 1937. Jednalo se o původně evangelický kostel, který však nebyl nikdy dostavěn. Postupně se proměnil v ruinu, které naštěstí osud dopřál v roce 2009 renovaci a ta jej proměnila v Centrum setkávání s vyhlídkovou věží. V interiéru se konávají koncerty a divadelní představení. Významnou sakrální památkou Dolní Poustevny je barokní socha Piety z roku 1748, která spolu s hrázděným domem čp. 36 je zapsána v seznamu kulturních památek. Kromě ní tu můžete vidět řadu drobných sakrálních památek.

 

Dolní Poustevna, to je i vyhlášené Loutkové divadlo!

Zajímavostí obce je Loutkové divadlo, ve kterém působí amatérský loutkový soubor Pomněnka. Připravuje pro děti pohádky na motivy historických her i vlastní tvorby. Soubor pořádá tradiční mezinárodní loutkařský festival, který je oblíbenou kulturně společenskou akcí určenou všem milovníkům loutkových pohádek a příběhů. K vidění jsou především soubory z Čech a Německa, ale vystupoval zde i soubor z Maďarska, Anglie a dokonce z USA.  

Loutkové divadlo - Dolní PoustevnaLoutkové divadlo - Dolní Poustevna

Kudy do Dolní Poustevny?

Do Dolní Poustevny se dostanete od Varnsdorfu přes Krásnou Lípu a Mikulášovice. Divadlo se nachází na Vilémovské ulici, která vede k hraničnímu přechodu s Německem, v budově se svítivě zeleno žlutou zdobenou fasádou, kterou navrhovaly děti.

 

Občerstvení

Restaurace Gurmán (Vilémovské ul.) restaurace Chilis (Lobendavská ul.), restaurace a pivnice U Krejzů (Sadová ul).

 

Provozní doba a vstupné do divadla a T-Clubu dle aktuálního programu

https://dolnipoustevna.cz/divadlo/, https://dolnipoustevna.cz/divadlo/klub/

 

Kontakt

www.dolnipoustevna.cz

 

TIP NA VÝLET

Vydejte se za pěkným výhledem z naší nejseverněji položené rozhledny Tanečnice. Rozhledna pochází z roku 1904, je vysoká celkem 26 m, k vyhlídkové plošině vede 138 schodů a je z ní krásný pohled na Jizerské hory, České Středohoří, Krkonoše, Labské pískovce a Sasko. Nejkratší přístup k Tanečnici vede z Dolní Poustevny přes německé území. Z centra obce půjdete směrem k hraničnímu přechodu, projdete městem Sebnitz a po žluté značce dojdete přes hraniční přechod Mikulášovice-Tanečnice/Sebnitz k rozhledně. V její blízkosti stojí stylová srubová chata Koliba s příjemnou restaurací. Cesta jedním směrem je dlouhá necelých 7 km.

 

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30