Na Loupežnický hrad Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu

Pěkná příroda, řada zajímavých výhledů, výstup na malou sestru Pravčické brány a návštěva pozůstatků skalního hradu, který býval útočištěm Berků z Dubé při loupeživých výpravách po okolí. Za výhledy budete také muset zdolat několik želených žebříků a skalních průrv. Příjemný a nenáročný adrenalinový zážitek zvládnou děti i ženy.

       

Vzhůru na cestu za krásnými výhledy

Z Mezní Louky, kde můžete ponechat automobil na velkém odstavném parkovišti, se dáte po značené cestě k místu Ve Strži. Odtud půjdete směrem k hlavní silnici, ze které se cesta stáčí k penzionu Zámeček a kolem něho k vyhlídce Ptačí kámen. Nabídne se vám pohled na Růžovský vrch, údolí  řeky Kamenice , Děčínský Sněžník či na nejvyšší vrchol Saského Švýcarska, stolovou horu Großer Zschirnstein.

Odtud půjdete značenou cestou ve směru Vysoká Lípa. Trasa vede chvíli po silnici a u restaurace U Loupežáku odbočíte směrem k Šaunštejnu. Hrad se rozkládá na jednotlivých skalních masivech, které jsou navzájem propojeny můstky.

Od úbočí skály vede cesta nahoru úzkými skalními průrvami, příkrými vyšlapanými schody a po kovových žebřících. Je odtud krásný výhled na Lužické hory, opět můžete vidět Růžovský vrch a také obec Vysoká Lípa. Za vlhka vyžaduje pohyb po skalách zvláštní opatrnost.

Ze Šaunštejna vás trasa po asi 1 km dovede k Malé Pravčické bráně. Na její oblouk, vysoký 2,3 m lze vystoupat po tesaných schodech. Závěrečný úsek cesty klesá na křižovatku pod vrchem Větrovec a dovede vás nazpět na Mezní Louku, kde se můžete posilnit v hospůdce U Fořta. Na trase nabízí možnost občerstvení také restaurace U Loupežáku ve Vysoké Lípě. Trasu také doporučujeme zahájit ve Vysoké Lípě – ceny parkování jsou zde příznivější.

Možnosti ubytování v okolí

Hotel České Švýcarsko

Penzion U Fořta

Penziopn Na Vyhlídce

Apartmány Mezní Louka

Hotel České Švýcarsko Penzion U Fořta Penzion Na Vyhlídce Apartmány Mezní Louka
Cena od: 800 Kč Cena od: 495 Kč Cena od: 350 Kč Cena od: 405 Kč

Doporučená trasa výletu

zdroj: mapy.cz

Další tipy na výlety které by vás mohli zajímat

Naučná stezka Hřenskem

Výlet po naučné stezce Hřenskem

Tipy na výlety | Hřensko

Hřensko se řadí k nejoblíbenějším místům Českého Švýcarska. Návštěvníci si mohou dopřát plavbu na člunech Edmundovou a Divokou soutěskou, zamířit na Labskou a Janovskou vyhlídku, či se vypravit k Pravčické bráně...

Koglerova Naučná Stezka

Jak jsme prošli Köglerovu naučnou stezku

Tipy na výlety | Krásná Lípa

Köglerova naučná stezka vznikla v roce 1941 díky krásnolipskému rodákovi Rudolfu Köglerovi. Původní vycházkovou vytvořil poté, co na svém pozemku vybudoval unikátní geologickou plastickou mapu, která je dnes součástí stezky a je vedena jako technická památka...

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30