Fotogalerie

/album/fotogalerie287/naucna-stezka-po-hrensku-19-jpg/
/album/fotogalerie287/naucna-stezka-po-hrensku-7-jpg/
/album/fotogalerie287/naucna-stezka-po-hrensku-3-jpg/
/album/fotogalerie287/naucna-stezka-po-hrensku-4-jpg/

Ubytování v okolí

 

Hotel Labe

Hotel Labe

Cena od: 396 Kč

Penzion U Fořta

Penzion U Fořta

Cena od: 495 Kč

Penzion Klepáč

Penzion Klepáč

Cena od: 550 Kč

 

Další ubytování Hřensko

Všechna ubytování České Švýcarsko

Výlet po naučné stezce Hřenskem

Hřensko se řadí k nejoblíbenějším místům Českého Švýcarska. Návštěvníci si mohou dopřát plavbu na člunech Edmundovou a Divokou soutěskou, zamířit na Labskou a Janovskou vyhlídku, či se vypravit k Pravčické bráně, která je považována za perlu Českého Švýcarska.

       

Z Hřenska vzhůru na Pravčickou bránu

Rozhodli jsme se, že se do Hřenska vydáme autem, odkud dojdeme k Pravčické bráně, odtud Gabrielinou stezkou sejdeme na Mezní Louku, přes obec Mezná dojdeme k soutěskám a užijeme si plavbu na pramicích. Po příjezdu do Hřenska jsme auto ponechali na parkovišti za penzionem Klepáč. Protože jsme předpokládali, že tu strávíme dost času, zaplatili jsme celodenní parkovné, které nás přišlo na 100,- Kč (jinak za 1 hod. zaplatíte 30,- Kč).

Sokolí Hnízdo pod Pravčickou branouBylo ráno, takže míst k parkování bylo ještě dost. Údajně tu bývá často plno, a kdo neuspěje tady, ani na některém z dalších parkovišť ve Hřensku, může popojet na Mezní Louku, kde je velké parkoviště a místo se téměř vždycky najde. Poté jsme zamířili spolu s malou skupinkou turistů k rozcestí Tři prameny. Cesta vede po nepříliš frekventované silnici, u rozcestí Tři prameny je odbočka, která míří do lesa a vzhůru k Pravčické bráně.

 

 

Cesta k Pravčické bráně

Cesta je značená, dlouhá asi 3,5 km a stoupá vzhůru do kopce. Místy jsme si připadali jako kamzíci. Únava z nás ale rychle opadla, když se před námi vynořil monumentální skalní oblouk Pravčické brány, která je největším pískovcovým skalním útvarem svého druhu v Evropě. Její šířka 26,5 m, výška 16 m a tloušťka 7 – 8 m jsou rozměry opravdu úctyhodné. Na samotný oblouk není přístup možný, ale vyhlídka pod ním nabízí rovněž krásné výhledy. Několik dalších pěkných pohledů nabízí i okolní vyhlídky. Téměř povinnosti každého návštěvníka je návštěva Sokolího hnízda. Historický objekt ukrývá stylovou restauraci a v patře galerii s fotografiemi Českého Švýcarska. Vše jsme si rychle prohlédli a zamířili po Gabrielině stezce k Mezní Louce.

 

Gabrielinou stezkou podél Křídelní stěny

Restaurace U FořtaCesta je delší, než ta, kterou jsme vystoupali na Pravčickou bránu. Měří asi 6 km, ale je méně příkrá. Navíc velká část vede po úpatí Křídelní stěny a nabízí pěknou podívanou. Z několika míst dopřává výhled na okolní skalní věže a také na Růžovský vrch. Když se před námi konečně objevila restaurace U Fořta, docela jsme si oddychli. Bylo hezky, takže jsme využili možnost venkovního posezení a pochutnali si na pozdním obědě. Kuchyně byla výborná, personál ochotný.  Posedět můžete buď v restauraci s obsluhou, nebo využít rychlé samoobslužné občerstvení.

Od „Fořtů“ do soutěsek

Soutěsky HřenskoNaše další cesta vedla ke hřenským soutěskám. Zamířili jsme z Mezní Louky po zelené turistické značce do obce Mezná (cca 2 km), odkud nás cesta vedla ze středu obce do lesa a mezi skály. Cestou po lesním svahu jsme sestoupili do údolí říčky Kamenice k Meznímu Můstku. Z nástupního místa jsme vypluli Edmundovou soutěskou. Rádi bychom poznali i Divokou soutěsku, do které plují čluny rovněž z Mezního můstku, ale bohužel už nebyl čas. Takže určitě někdy příště…

Za plné jízdné jsme každý zaplatil 80,- Kč a za našeho malého špunta polovic. Cestou jsme si prohlédli skalní útvary, z nichž mnohé mají svá jména. Plavbu doprovází poutavé a často vtipné vyprávění převozníka.  Na člunu s námi kromě turistů plul i chundelatý přítel mladé rodiny. Takže už víme, že pejsci na loď mohou, musí mít však náhubek a být na vodítku.

 

Romantická cesta z přístaviště do Hřenska

Když jsme dopluli do přístaviště, čekala nás ještě moc pěkná cesta podél skal s několika skalními průchody, která nás přivedla k hlavní silnici v Hřensku. Užili jsme si ještě kávu a limonádu na příjemném venkovním posezení penzionu Klepáč u mlýnského kola a poté již zbýval jen kousek cesty k parkovišti. Příště si plánujeme proplout oběma soutěskami, Edmundovou i Divokou a poté zamířit přes hranice k našim německým sousedům a navštívit lázeňské městečko Bad Schandau.

 

Trasa výletu na mapě

Další tipy na výlety které by vás mohli zajímat

Koglerova Naučná Stezka

Jak jsme prošli Köglerovu naučnou stezku

Tipy na výlety | Krásná Lípa

Köglerova naučná stezka vznikla v roce 1941 díky krásnolipskému rodákovi Rudolfu Köglerovi. Původní vycházkovou vytvořil poté, co na svém pozemku vybudoval unikátní geologickou plastickou mapu, která je dnes součástí stezky a je vedena jako technická památka...

Jak jsme absolvovali Děčínskou ferratu

Tipy na výlety | Děčín

V Děčíně na Pastýřské stěně se zrodil ráj všech milovníků ferrat. Zdejší stěna nabízí pěkný zážitek všem lezcům, od začínajících po zkušené borce. Začátek je poměrně jednoduchý a společný pro všechny trasy, ale další úsek je potřeba pečlivě vybírat...

 

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30