Výlet do lázeňského městečka Bad Schandau

Nedaleko hranic České republiky leží malebné lázeňské město Bad Schandau. Jeho příjemná atmosféra, řada zajímavostí a krásná okolní příroda z něho vytváří turistický ráj. Při pobytu v Českém Švýcarsku je jeho návštěva pěkným úlovkem do sbírky zážitků.

       

Do Bad Schandau vlakem z Děčína

My pro cestu do Bad Schandau zvolili pohodlnou železniční dopravu z Děčína a využili přitom tzv.  Elbe – Labe ticket, výhodnou jednodenní síťovou jízdenku s platností v Ústeckém kraji a v německém příhraničí. Je možné ji koupit jak na pokladně nádraží, tak i prostřednictvím internetu nebo chytrého telefonu (bližší informace najdete na https://www.cd.cz/mezinarodni-cestovani/jizdenka/cestovani-v-prihranici-s-nemeckem/-4015/.

 

Seznámení (nejen) s historií města a kraje

Po příjezdu jsme si nejprve trochu prošli městečko, užili si jeho příjemnou atmosféru a prohlédli si velice pěknou Sendigovu kašnu na náměstí. Poté jsme se vydali do Domu národního parku Saské Švýcarsko (Nationalparkzentrum), který se nachází nedaleko centra městečka na Dresdner Str.

Za vstupné tu dospělý platí 4 €, dítě 6 – 16 let 3 €. Poutavá interaktivní expozice, s množstvím hravých exponátů, kterou doplňují zajímavé filmové projekce, nevšedním způsobem představuje přírodu NP Saské Švýcarsko a historii regionu. Třemi patry objektu prochází dokonce pískovcový masív. Můžete zde strávit spoustu času a stále budete objevovat něco nového, my ale toho chtěli stihnout co nejvíce a tak jsme poměrně spěchali. I tak jsme si odnášeli hezký zážitek.

Další naší zastávkou bylo Muzeum Bad Schandau na ulici Badallee, s expozicí vztahující se k historii města, lodní dopravy po Labi a horolezectví.  Je to takové základní seznámení s městem. Plné vstupné přijde na 3 €, snížené stojí 2,50 €. První část výletu, věnovaná poznání, byla za námi.

/album/a6/vylet-do-bad-schandau-1-jpg/
/album/a6/vylet-do-bad-schandau-3-jpg/
/album/a6/vylet-do-bad-schandau-4-jpg/
/album/a6/vylet-do-bad-schandau-5-jpg/
/album/a6/vylet-do-bad-schandau-6-jpg/
/album/a6/vylet-do-bad-schandau-7-jpg/
/album/a6/vylet-do-bad-schandau-8-jpg/

Na vyhlídku netradičně výtahem

Naším dalším cílem byl secesní ocelový prosklený výtah, který spojuje centrum s částí Ostrau. Výtah v 52 m vysoké konstrukci překonává při jízdě výškový rozdíl 47,7 m.

Z vyhlídky je moc pěkný pohled na vilovou čtvrť Ostrau, kterou tvoří dřevěné vily, jaké jsou dodnes k vidění ve švýcarských horách. Vidět odtud můžete také Saské Švýcarsko se stolovými horami a klikatící se stříbřitou stužku řeky Labe. Z vyhlídky je možné se vrátit do města procházkou lesem, nebo využít opět výtah, jako jsme to udělali my.

 

A k vodopádu tramvají…

Poté jsme zašli do městského parku, kde je konečná proslulé Křinické tramvaje. Je nejmenší saskou tramvajovou linkou s replikami historických vozů, která vás dopraví k vodopádu Lichtenhainer. Na své cestě má devět zastávek a každá z nich je výchozím bodem pro poznání některého z krásných koutů Saska. Ačkoliv jsme tramvají z časových důvodů nejeli, viděli jsme, že se pohybuje dost pomalu, takže se jedná spíše o takovou výletní jízdu, při níž si člověk náležitě užije všeho, co je cestou k vidění. Takže se těšíme: příště!

 

Zážitek v chrámu tekoucího zvuku

Po opravdu bohaté snídani doma a svačině ve vlaku, kterou jsme si vezli s sebou, jsme neměli hlad, ale „honila nás mlsná“. Ve městě pověstném místní pohostinností jsme proto zašli do kavárny Schur a vychutnali si zdejší kávu a vyhlášený jablečný štrúdl.

Poté jsme již spěchali lázním Toskana Therme, které leží v pěkném prostředí s vyhlídkou na Labe. Směřuje sem snad největší počet návštěvníků. Zvláštní atrakcí lázeňského komplexu je „chrám tekoucího zvuku“, což je bazén se slanou vodou, zpod jehož hladiny se line tak zvaný tekoucí zvuk, doprovázený relaxační hudbou a speciálními světelnými efekty. Kromě toho tu najdete několik bazénů s podvodními tryskami a proudy, dětský bazén se skluzavkou, vodních atrakcí, vířivek, saunový svět, můžete si dopřát bylinné koupele, masáže či třeba terapii minerálním bahnem a mnohé další procedury. V areálu nechybí ani možnost občerstvení.

Otevřeno je pondělí až čtvrtek a neděle 10 – 22 hod., v pátek a v sobotu až do 24 hod. V den úplňku tu probíhá navíc koncert vážné hudby a to se brána areálu zavírá až ve dvě hodiny ráno. Dospělý za dvě hodiny zaplatí 14 €, dítě do 14 let polovic. Za čtyři hodiny zaplatíte 18 €, dítě opět polovinu.

 

 

 

Návrat domů

V podvečerních hodinách jsme plni krásných zážitků vystupovali na nádraží v Děčíně s rozhodnutím, že do Bad Schandau se vypravíme minimálně ještě jednou. Ani jeden celý den na všechno, co návštěvníků nabízí, zkrátka nestačí.

Jak jsme zjistili, je možné se do tohoto pěkného lázeňského města vydat také třeba lodí. Kotviště se nachází v Děčíně u mola pod zámkem, nedaleko mostu Dr. Miroslava Tyrše. Automobil lze zaparkovat před Atlantikem. Plavební řád se nachází na webu Labské plavební společnosti www.labskaplavebni.cz, infolinka tel.: +420 777 037 379. Loď vyplouvá z Děčína od května do konce října a má asi 90 min. dlouhou zastávku ve Hřensku.

A za pěkného počasí dojedete do města i na kole a dokonce to jde i na in-line bruslích. Do města vede z Čech trasa Labské cyklostezky, která v úseku od Děčína prochází kaňonem s kulisou pískovcových skal a to bude určitě také moc pěkný zážitek.

Možnosti ubytování v okolí

Apartmány Hřensko

Penzion Lugano

Penzion Klepáč

Hotel Labe

Hotel Horizont Penzion Marienka Lesní chata Na Tokáni Penzion Slunečnice
Cena od: 450 Kč Cena od: 550 Kč Cena od: 550 Kč Cena od: 396 Kč

 

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30