/album/fotogalerie307/klopotsky-vodopad-jpg2/
/album/fotogalerie307/a9568dca2-dd95-46e1-a164-145b6edc0cde-1316-608-fit-jpg/
/album/fotogalerie307/klopotsky-vodopad-mapy-cz-2-jpg/
/album/fotogalerie307/klopotsky-vodopad-mapy-cz-3-jpg/
/album/fotogalerie307/klopotsky-vodopad-photoextract-com-jpg/

Poloha na mapě

Klopotský vodopád - Dolní Žleb

Klopotský vodopád u Dolního Žlebu není dílem přírody, ale o jeho vybudování se zasloužily ruce člověka. Vodopád najdete v dolní části Klopotského potoka, který je součástí státní hranice mezi Českou republikou a Německem.  

     

zdroj: panoramio.com

Vodopád plníval ryze praktickou funkci

Klopotský vodopád vznikl v souvislosti s provozem vodního mlýna a byl součástí jeho umělé napájecí vodní soustavy. Vodopád dopadá z výšky asi čtyř metrů do vytvořené vodní nádrže, které tu nikdo neřekne jinak, než jezírko. Hráz tvoří pískovcové balvany, které odklonily tok vody požadovaným směrem. Na skále u vodopádu můžete spatřit starý nápis, který je zřejmě připomínkou toho, kdo jej vybudoval. Nese datum 5. 10. 1856 a jméno Theodora Schneidera.

 

Místo jako stvořené pro romantiky

Klopotský vodopád je důkazem toho, že i vodní dílo tohoto charakteru vzniklé rukou člověka může být ozdobou krajiny. Nad hranou vodopádu potok vytvořil malebnou soutěsku a pěkný pohled na padající vodu umocňuje krásná okolní příroda. Můžete se těšit také z pohledu na skalní stěny a bujnou vegetaci. Klopotský vodopád není hojně navštěvovaný, takže se jedná o poměrně klidné místo. Někteří odvážlivci si v jezírku za horkých letních dní dopřávají i koupání.

 

Přístupnost

K vodopádu se dostanete z Dolního Žlebu na levém břehu Labe cestou po proudu řeky. U hraničního přechodu pro turisty odbočíte vlevo pod železniční most a neznačenou cestou budete stoupat již po německé straně kolem bývalého mlýna Gelobtbachmühle až k jezírku. K vodopádu je možné se dostat také po staré cestě vedoucí svahem nad řekou.

 

Doporučení a zajímavost

K vodopádu se můžete vydat také na kole nebo in-line bruslích. Jeho blízkostí totiž vede známá cyklotrasa s upraveným příjemným povrchem, po které lze dojet z Čech do Německa až do obce Bad Schandau. Nástupní trasa pro in-line bruslaře začíná nedaleko vlakové zastávky Děčín - Prostřední Žleb.

 

Občerstvení

V restauraci Dolní Grund v přívozu v obci Dolní Žleb.

 

Provozní doba a vstupné

Vodopád je celoročně volně přístupný

 

Parkování

V Dolním Žlebu

 

TIP NA VÝLET

Přepravte se z přístaviště v Dolním Žlebu na druhou stranu řeky a značenou cestou se vydejte na vyhlídku Belveder u obce  Labská Stráň . Je nejstarší upravenou vyhlídkou Českého Švýcarska a z výšky asi 130 m vám nabídne krásný výhled do Labského kaňonu a na saské stolové hory. V těsné blízkosti stojí stejnojmenný hotel s restaurací a zahradní terasou, kde se můžete občerstvit. Vyhlídka je celoročně volně přístupná.

zdroj: mapy.cz