/album/fotogalerie297/mala-pravcicka-brana-ceske-svycarsko1-jpg/
/album/fotogalerie297/mala-pravcicka-brana-ceske-svycarsko3-jpg/
/album/fotogalerie297/mala-pravcicka-brana-ceske-svycarsko6-jpg/
/album/fotogalerie297/mala-pravcicka-brana-ceske-svycarsko13-jpg/
/album/fotogalerie297/mala-pravcicka-brana-ceske-svycarsko5-jpg/
/album/fotogalerie297/mala-pravcicka-brana-ceske-svycarsko7-jpg/

Poloha na mapě

Malá Pravčická brána - Vysoká Lípa

Malá Pravčická brána je zajímavý skalní útvar ukrytý v lese poblíž Vysoké Lípy. Zajímavý skalní oblouk je svým tvarem podobný nedaleké proslulé Pravčické bráně.

     

Zajímavosti malé Pravčické brány

Malá Pravčická brána je vysoká jen 2,3 m, široká 3,3 m a její délka činí pouze 1,5 m. Přesto má své kouzlo, pro které je vyhledávána. Na jejím vrchu je nově vybudovaná kovová vyhlídka ohraničená zábradlím, ke které vede přístup po schůdcích. Jedná se o velmi pěkné a romantické místo, které je celoročně volně přístupné.

 

Po modré z Jetřichovic

K Malé Pravčické bráně vás z Jetřichovic povede modře značená turistická stezka směřující na Mezní Louku. Na té uvidíte skalní útvary Kočičí kostel, Čmelák, Myslivecká věž či Tetřeví vyhlídka. Z modré se na rozcestníku Skalní kaple napojíte na červenou stezku. Odbočka ke skalnímu útvaru je značená. Cestou budete míjet skalní hrádek Šaunštejn. Na místě, kde stával, dnes můžete spatřit již jen jeho pouhé pozůstatky, je tu však velmi pěkná skalní vyhlídka. Od Šaunštejna je to k Malé Pravčické bráně asi 500 metrů.

 

Trasa z Jetřichovic

Délka trasy: 5,5 km

zdroj: mapy.cz

 

Po červené z Mezní Louky

Z Mezní Louky se vydejte kolem hřiště na Mezní Louce po červené turistické značce směrem na Vysokou Lípu či Jetřichovice. Cesou budete míjet horu větrovec. Trasu dlohou přibližně tři kilometry bysme měli urazit zhruba za hodinu.

 

Trasa z Mezní Louky

Délka trasy: 3 km

zdroj: mapy.cz

 

Z Vysoké Lípy po žluté trase

K Malé Pravčické bráně se také můžete pohodlně dostat z Vysoké Lípy, kdy prvních přibližně 500m půjdete po žluté a následně se napojíte opět na červenou trasu. Cestou minete již zmíněný skalní hrádek Šaunštejn, který rozhodně stojí za návštěvu, tedy pokud se nebojíte výšek a zdolávání žebříků.

 

Trasa z Vysoké Lípy

Délka trasy: 1,5 km

zdroj: mapy.cz

 

Parkování

Zaparkovat můžete na třech místech podle toho odkud zvolíte cestu k Malé Pravčické bráně:

  1. Na Mezní Louce  - parkoviště je zde placené
  2. Na Vysoké Lípě u restaurace U Loupežáku - placené parkoviště (mírný poplatek)
  3. V Jetřichovicích - naproti informačnímu centru u bývalé restaurace Praha - obvykle parkování bez poplatku

TIP NA VÝLET

Vydejte se z Jetřichovic mírně delší a náročnejší trasou po červené turistické značce. Cestou si můžete prohlédnout zdejší krásnou krajinu z Mariiny vyhlídky, Vilemíniny stěny či Rudolfova kamene. Nazpět z Mezní Louky se můžete vrátit turistickým autobusem nebo pod modré k Dolskému mlýnu a následně po žluté do Jetřichovic. Upozornění: absolovování celé trasy je vhodné pro zdatnější turisty.

Délka trasy: 8,5 km

zdroj: mapy.cz