Vlakem z Děčína na rozhlednu Jedlová, hrad Tolštejn a na Křížovou horu

Příjemný výlet začíná na nádraží v Děčíně, odkud zamíříte pohodlně vlakem po trati 081 Děčín –Rumburk do obce Jedlová. Poté se vydáte pěšky na hrad Tolštejn, vystoupáte k rozhledně na Jedlovém vrchu a navštívíte Křížovou horu, výrazný hřbet táhnoucí se od Jedlové k Jiřetínu se známým poutním místem.

       

Z Jedlové vzhůru na hrad!

Vlakový spoj z Děčína vás doveze na nádraží v Jedlové, které je ze všech stran obklopené lesy. V těsné blízkosti nádražní budovy je turistický ukazatel, od kterého se vydáte na cestu po zelené značce. Po chvíli spatříte Jedlovou horu s rozhlednou, která bude po Tolštejně dalším cílem vašeho výletu. Po zelené půjdete pěknou přírodou, počítejte však s tím, že místy je cesta kamenitá.
Výhled z hradu Tolštejn
Po asi 1 km se objeví křížení s červenou turistickou značkou, na kterou odbočíte.  Nachází se pod hradem Tolštejnem, který je prvním cílem výletu. Z původního hradu se dochovalo mohutné zdivo v podobě fragmentů budov, pozůstatky brány a hradební pás. Překvapením je příjemná funkční restaurace. Skalnatý vrch se zříceninou nabízí krásný pohled z vyhlídkové plošiny, která je přístupná po železných schodech. Uvidíte Jedlovou horu, Luž, rozhlednu Dymník či panoramata Krkonoš i Krušných hor.

 

Místo krásných výhledů i občerstvení

Rozhledna JedlováPoté se vydáte nazpět po červené značce. Asfaltová cesta vás postupně náročnějším stoupáním dovede k vrcholu Jedlové hory (774 m n. m.). Samotná cesta nahoru vám nabídne řadu krásných výhledů, zejména na Lužické hory. V cíli vás čeká panoramatický výhled a navíc možnost občerstvení v příjemné restauraci s penzionem, která nabízí i venkovní posezení.

Z Jedlové hory půjdete nazpět po červené značce, ze které v místě křížení přestoupíte na zelenou. Dovede vás ke známému poutnímu místu na Křížové hoře. Na začátku křížové cesty uvidíte sochy spících učedníků Krista, Petra, Jakuba a Jana, v Olivetské zahradě sochu modlícího se Krista s andělem, vlevo směrem ke kraji lesa korunovaného Ježíše i řadu dalších památek. Samotný vrchol vám nabídne pěkný pohled na Jiřetín pod Jedlovou. Po sestupu k úpatí hory se vydáte po zelené značce zpátky na nádraží do Jedlové.

Možnosti ubytování v okolí

Penzion pod Jedlovou

Penzion U Vyhlídky

Apartmány Chřibská

Apartmány na Ranči

Penzion Pod Jedlovou Penzion U Vyhlídky Lesní chata Na Tokáni Apartmány Na Ranči
Cena od: 300 Kč Cena od: 270 Kč Cena od: 350 Kč Cena od: 405 Kč

Další tipy na výlety které by vás mohli zajímat

Jak jsme absolvovali Děčínskou ferratu

Tipy na výlety | Děčín

V Děčíně na Pastýřské stěně se zrodil ráj všech milovníků ferrat. Zdejší stěna nabízí pěkný zážitek všem lezcům, od začínajících po zkušené borce. Začátek je poměrně jednoduchý a společný pro všechny trasy, ale další úsek je potřeba pečlivě vybírat...

Koglerova Naučná Stezka

Jak jsme prošli Köglerovu naučnou stezku

Tipy na výlety | Krásná Lípa

Köglerova naučná stezka vznikla v roce 1941 díky krásnolipskému rodákovi Rudolfu Köglerovi. Původní vycházkovou vytvořil poté, co na svém pozemku vybudoval unikátní geologickou plastickou mapu, která je dnes součástí stezky a je vedena jako technická památka...

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30