/album/fotogalerie294/cerna-brana-21-jpg/
/album/fotogalerie294/cerna-brana-1-jpg/
/album/fotogalerie294/cerna-brana-26-jpg/
/album/fotogalerie294/cerna-brana-24-jpg/
/album/fotogalerie294/cerna-brana-3-jpg/
/album/fotogalerie294/cerna-brana-23-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Zadní Jetřichovice

 

Mariina Vyhlídka

 

Pavlinino údolí

 

Na Tokáni

 

Černá brána - romantické místo na hranici Čech a Německa

V těsné blízkosti hranice s Německem vytvořil zřícený pískovcový kvádr nad úzkou skalní průrvou bránu. Protéká jí voda Červeného potoka, jen o kousek dál vlévající se do říčky Křinice. Nádherné romantické místo dostalo jméno Černá brána.

     

Nejlepší kameník je příroda

Příroda obklopující dnešní Černou bránu, zažila kdysi velký rachot. To když se zřítil pískovcový blok na úzký zářez ve zdejší skále. Kdo mohl tehdy tušit, že výsledkem bude tři metry vysoký a pět metrů široký otvor, později pojmenovaný jako Černá brána. Tento útvar v Jetřichovických stěnách je spolu s okolní přírodou považován za jedno z nejromantičtějších míst oblasti.

 

Malá dobrodružná cesta

Branou protéká voda Červeného potoka, a pokud jí chcete projít, musíte mírně balancovat po naplaveném dřevu. Dojdete tudy až k říčce Křinici, kde cesta končí, neboť tu po proudu toku říčky i proti němu spadají svislé skalní stěny kolmo do vody. Poblíž Křinice můžete vidět zbytky pilířů mostu, který zde kdysi stával. Na své si tu přijdou zejména milovníci krásných přírodních zákoutí.

Cesta lesem k Černé bráněPohled Černou branou

Zajímavosti a doporučení

Na značenou turistickou trasu je zakázaný vjezd kolům.

 

Přístupnost

Po modré turistické značce od křižovatky turistických cest Na Tokáni, kolem Vosího vrchu a poté Zadním mostkovým dolem k rozcestí Černá brána, odkud půjdete doleva. Cesta vás přivede přímo ke skalnímu útvaru. Na Tokáň se dostanou vozem jen ubytovaní turisté. Ostatní musí automobil ponechat v Jetřichovicích a odtud k rozcestí dojít po žluté modré a následně modré turistické značce.

 

Občerstvení

V Jetřichovicích v restauraci penzionů Starý mlýn a Dřevák, pestrá nabídka občerstvení Na Tokáni.

 

Provozní doba

Celoročně volně přístupné
 

Kontakt

IC Jetřichovice
Tel.: +420 777 819 916
e-mail: informace@ceskesvycarsko.cz

 

Parkování

V Jetřichovicích u informačního centra.

 

Tip na výlet

Poznejte krásu přírody v místě nedaleké zaniklé obce Zadní Jetřichovice. Od Černé brány, po modré značce, se vrátíte k rozcestí Černá brána a budete po ní pokračovat k rozcestí Panenská jedle, kde přestoupíte na zelenou značku. Ta vás dovede až do zaniklé osady ležící na staré stezce, tak zvané České silnici. Kdysi vyhlášené výletní místo zaniklo po druhé světové válce a jeho podobu s mlýnem a krčmou připomínají jen dobové pohlednice. Tento romantický kout však dodnes láká milovníky přírody a ty, kteří volí zdejší hraniční přechod pro pěší cestu do sousedního Německa. Trasa jedním směrem je dlouhá asi 5,5 km.

zdroj:  mapy.cz