/album/fotogalerie279/vylet-za-ropiky-9-jpg1/
/album/fotogalerie279/vylet-za-ropiky-25-jpg/
/album/fotogalerie279/vylet-za-ropiky-5-jpg/
/album/fotogalerie279/vylet-za-ropiky-4-jpg/
/album/fotogalerie279/vylet-za-ropiky-6-jpg/
/album/fotogalerie279/vylet-za-ropiky-7-jpg/

Ubytování v okolí

 

Penzion Pod Kaštany

Penzion pod Kaštany

Cena od: 350 Kč

Penzion U Rozhledny

Cena od: 490 Kč

Penzion Les

Penzion Les

Cena od: 400 Kč

 

Další ubytování Jetřichovice

Všechna ubytování České Švýcarsko

Výlet k pevnostnímu opevnění v Srbské Kamenici

Pevnostní linie zde vznikala na obranu před nacistickým Německem v letech 1937 – 1938. Na mnoha místech najdete řadu železobetonových pevnůstek vz. 37, známých jako „řopíky“. Jejich název je odvozen od zkratky názvu Ředitelství opevňovacích prací – ŘOP.

       

Za řopíky

Zvědavost je známá lidská vlastnost a tak jsme se rozhodli vydat k místu pevnostní linie. Náš plán byl spojit cestu za řopíky s prohlídkou roubenek ve Všemilech a zajít do romantické Ferdinandovy soutěsky. „Startem“ výletu byla Srbská Kamenice. Přijeli jsme autem, které jsme ponechali u autobusové zastávky "Ferdinandova soutěska" v Srbské Kamenici a odtud pokračovali po modré turistické značce směr Filipov za prvními bunkry.

 

Celý úsek se nazývá N2 a vede od Dolského mlýna až k osadě Lipnice.  Zdejší pevnostní linii tvoří lehké objekty vz. 37 a s trochou nadsázky lze říci, že o řopíky se tu zakopává. Není divu, neboť pevnostní linie využívala především boční palbu, což znamenalo, že každý jednotlivý objekt kryl svého „souseda“ a stejně i on sám byl bráněn sousedními řopíky. Vzhledem k neobvyklému charakteru terénu je úsek N2 nejzajímavějším a vyskytují se tu všechny verze řopíků vyjma objektu vz. 37 typu C. Opravdoví nadšenci vojenské historie mohou projít prakticky celou linií a také se tu v létě zúčastnit tradiční výstavy vojenské techniky, výzbroje a výstroje lehkého opevnění vz. 37. Akci pořádá Klub vojenské historie Děčín a bližší informace najdete na facebookových stránkách Lehké opevnění vz. 37 Všemily.

My se spokojili s tím, že jsme viděli část linie, protože jsme během jednodenního výletu chtěli obsáhnout co nejvíc. Během cesty po modré turistické trase uvidíte hezky udržované bunkry a přibližně po 1km odbočíte doleva a pokračujete po udržované cestě směr Všemily. Cestou uvidíte ještě několik řopíků. Můžeme doporučit jeden, který je doslova schovaný (viz mapka), kde je i malé muzeum. Cesta Vás následně dovede až do Všemil. Na trase ještě uvidíte velmi starý hřbitov, ale to už budete skoro ve Všemilech.

 

Všemilské roubenky

Abyste si mohli prohlédnout celou obec, je ideální jít kus trasy po silnici. Poté co dorazíte k hlavní silnici vydejte se doprava a po silnici pokračujte přibližně 1 km až k bývalému penzionu Kinský dvůr. Zde přejděte na druhou stranu silnice a přes mostek budete pokračovat obcí zpět po vedlejší cestě. Na cestě není skoro žádná doprava. Všemily jsou idylické místo, ležící na dolním toku říčky Chřibské Kamenice. Ve obci stojí velké množství krásných roubených staveb, které slouží především k rekreačním účelům. Zdejší lidová architektura nás zavedla doslova do pohádky. Alespoň tak jsme si zde připadali. Kromě jednotlivých obytných roubenek ve Všemilech stojí také krásná stará škola a moc pěkná je i do skály vytesaná kaple sv. Ignáce z roku 1760. Naproti ní stojí pískovcová boží muka.

Kdybychom měli více času a odvahy, mohli bychom si dopřát pohledu na svět z koňského hřbetu. Ve Všemilech totiž mají moc pěkný jezdecký klub, který nabízí vyjížďky na koních i lekce pro nezkušené jezdce. Po této cestě projdete celé Všemily až ke kempu "U Ferdinanda" (přibližně 1km za Všemily). Držte se stále stejné cesty, kemp budete mít po levé ruce až dojdete na konec cesty. Následně se vydejte po malé pěšince, která Vás zavede do Ferdinandovy soutěsky.

Romantická procházka Ferdinandovou soutěskou

Procházka k Ferdinandově soutěsce vede podél řeky Kamenice a není nikterak udržována. Jedná se o romantické místo, které stojí za shlédnutí, avšak počítejte, že se budete muset po stejné cestě vracet zpět ke kempu " U Ferdidanda".  O soutěsce jsme věděli, že po roce 1881 se těšila velkému zájmu návštěvníků, neboť umožňovala atraktivní plavbu na člunech ze Srbské Kamenice k Dolskému mlýnu. Plavební úsek byl dlouhý asi dva kilometry. Nástupiště se nacházelo před okrajem soutěsky a čluny končily u jezu Dolského Mlýna. Při své cestě čluny proplouvaly tzv. Černou hlubinou, která je nejužším místem soutěsky a nabízelo netradiční výhled na strmé skalní stěny nořící se do vody. Provoz člunů byl k velké lítosti obyvatel a turistů v roce 1939 zrušen.

Začátek soutěsky poznáte jednoduše, nejen že zde  končí cesta, ale také se před vámi objeví vysoké skalní masivy sahající skoro až do oblak a mezi nimi se jakoby ztrácí řeka Kamenice. U soutěsky jsme strávili příjemné chvíle a užívali si krásy přírody. Takovýchto míst je už dnes poskrovnu. Pamatujte prosím, že soutěska je neprůchodná a její průchod je zakázán. Pro ty co nechtějí uposlechnout tohoto nařízení jsou připraveny fotopasti. Nakonec jsme se vrátili ke kempu U Ferdinanda, který jsme prošli a kousek za ním na nás čekal kýžený odpočinek. 

 

Penzion pod Kaštany - Výlet za ŘopíkyPříjemný odpočinek Pod Kaštany

Penzion Pod Kaštany se nachází jen kousek od kempu "U Ferdinanda" a Ferdinandovy soutěsky. V objektu na návštěvníky čeká příjemná restaurace s možností posezení za pěkného počasí i na venkovní zahrádce. Kromě toho se zde můžete také ubytovat. Je to ideální místo pro výlety do řady zajímavých míst – k Dolskému mlýnu, na jetřichovické vyhlídky - Mariinu vyhlídku, Vilemíninu stěnu a Rudolfův kámen, nebo na Růžovský vrch (619 m n. m.), skalní hrádek Šaunštejn, na Tokáň a mnohá jiná. A co víc – také v blízkosti penzionu jsou další objekty opevnění.

 

Od penzionu jsme zamířili k autobusové zastávce, kde jsme měli zaparkovaný náš vůz. Odjížděli jsme s přesvědčením, že jsme toho sice viděli dost, ale že bychom si přáli vidět víc. Tolik, že na to prostě jeden den nestačí. Takže příště sem zamíříme minimálně na prodloužený víkend, ubytujeme se v penzionu Pod Kaštany a jak říká naše babička, „užijeme si to, co se do nás vejde“.

 

Trasa výletu na mapě

zdroj:mapy.cz

Další tipy na výlety, které by vás mohli zajímat

Výlet na in-linech z Děčína do Schöny

Tipy na výlety | Saské Švýcarsko

Stále oblíbenější jízdu na in-line bruslích si můžete dosyta užít na Labské cyklostezce v úseku Děčín – Schöna. Velká část trasy vede po příjemném hladkém povrchu a po rovině, takže pro bruslaře představuje moc pěkný zážitek...

Jak jsme absolvovali Děčínskou ferratu

Tipy na výlety | Děčín

V Děčíně na Pastýřské stěně se zrodil ráj všech milovníků ferrat. Zdejší stěna nabízí pěkný zážitek všem lezcům, od začínajících po zkušené borce. Začátek je poměrně jednoduchý a společný pro všechny trasy, ale další úsek je potřeba pečlivě vybírat...

 

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30