/album/fotogalerie292/krizovy-vrch-u-rynartic-1-jpg/
/album/fotogalerie292/krizovy-vrch-u-rynartic-2-jpg/
/album/fotogalerie292/krizovy-vrch-u-rynartic-4-jpg/
/album/fotogalerie292/trpaslici-u-rynartic-1-jpg1/
/album/fotogalerie292/krizovy-vrch-u-rynartic-6-jpg/
/album/fotogalerie292/krizovy-vrch-u-rynartic-15-jpg/

Poloha na mapě

Křížový vrch u Rynartic – ideální místo pro fotografy

Rynartice jsou součástí obce Jetřichovice v okrese Děčín. Obklopuje je krásná příroda a jedním z jejích magnetů je Křížový vrch, který díky nádhernému kruhovému výhledu nabízí výborné podmínky pro fotografování okolní krajiny.

Výhled z Křížového vrchu u Rýnartic v Českém Švýcarsku

     

Když slunce halí krajinu do zlatavého hávu…

Křížový vrch je vysoký 408 m n. m., nezalesněný kopec, na jehož vrcholu stojí dřevěný kříž. Ačkoliv výška vrchu není nikterak závratná, nabízí skutečně velmi pěkný kruhový výhled do všech světových stran, díky kterému představuje ideální místo pro fotografování. Výhledům dominuje Růžovský vrch (619 m n. m.), který se tyčí na západě a Studený vrch (736 m n. m.) ve východním směru. Právě na Křížovém vrchu vznikla celá řada krásných fotografií, které zdobí nejednu pohlednici, publikaci i alba nadšených fotografů. Nejkrásnější fotky vznikají před východem slunce, který krajině dodává romantický ráz a před jeho západem, kdy se krajina halí do zlatavého hávu.

 

Od výhledů za trpaslíky

Trpaslíci u RýnarticV okolí Křížového vrchu si na své přijdou milovníci procházek lesem a sbírání hub. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří obdivují drobné sakrální památky, kterých tu je více než dost. Obec je ale také oblíbeným cílem rodin s dětmi, které se vydávají hledat zdejší atrakci - Trpasličí skálu s postavičkami, které tu vytesal místní lidový umělec Ernest Wahr v roce 1833. Dílo údajně dokončil jeho syn. Po válce reliéfy trpaslíků téměř upadly v zapomnění. Zarostly mechem a skoro se ztratily. Po roce 1989 byly očištěny, nově nabarveny a opět prokoukly. Dnes se z nich těší děti i dospělí.

 

Najdete všech sedm postaviček?

Hledání trpaslíků je zábavný úkol a děti si ho užívají. Není to tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Reliéfy jsou promyšleně vytesané do skály, takže pro objevování jednotlivých postaviček je třeba stoupat po skalních schůdcích a dobře se rozhlížet. Budete-li mít štěstí, při cestě nahoru na skálu objevíte Šmudlu, Stydlína, Dřímala … schválně, znáte jména všech sedmi? Lidé si je totiž často pletou se jmény Šmoulů.

Výhled z křížového vrchu u RýnarticCesta za trpaslíky

Kudy ke Křížovému vrchu?

Na Křížový vrch dojdete pěšky z Rynartic, kam se dostanete autem či autobusem, nejlépe z Jetřichovic. V Rynarticíh odbočíte z hlavní silnice k hotelu Zámeček, za nímž půjdete po cestě až na vrchol.

 

A kde hledat trpaslíky?

Trpasličí skála leží při silnici z Jetřichovic do Rynartic po levé straně. Není příliš nápadná, snadno ji můžete minout, takže mějte oči na šťopkách. Můžete k ní z Jetřichovic dojet autem nebo dojít pěšky, při cestě autobusem pojedete do Jetřichovic a půjdete směrem na Rynartice.

 

Občerstvení

V Jetřichovicích v restauraci Dřevák, v penzionu Švýcarský Dvůr, nebo třeba v příjemném bistru pod Mariinou vyhlídkou, s venkovním posezením.

 

Provozní doba

Křížový vrch i Trpasličí skála jsou celoročně volně přístupné

 

Vstup

Zdarma

 

Parkování

Při cestě na Křížový vrch na parkovišti u hotelu Zámeček. Při hledání trpaslíků můžete auto zdarma odstavit na plácku u silnice pod skalou či na příhodném místě na krajnici, ev. zaparkovat přímo v Rynarticích nebo Jetřichovicích.

 

Kontakt

IS Jetřichovice čp. 91
tel.: +420 777 819 916
e-mail: informace@ceskesvycarsko.cz

 

TIP NA VÝLET

Z Rynartic se vydejte ke zřícenině skalního hrádku Falkenštejn. Tento výlet je mírně adrenalinovou součástí naučné stezky „Jetřichovické skály“, která vás provede krásnou krajinou a představí vám pozůstatky skalního hradu v masivu Havraní skály na severovýchodním okraji Jetřichovic. Nejlépe zachované je vstupní schodiště a komnata vytesaná na temeni skály se schody. Od hradu a z jeho okenního výklenku se nabízí krásný výhled. Může vás zajímat, že z podnětu spolumajitelky tehdejšího panství, Vilemíny Kinské, byl hrad v roce 1852 podrobně prozkoumán, hradní studna byla do hloubky více než 20 m vyčištěna a nalezeny v ní byly např. mince a nádoby.

Mapa od Křížového vrchu k trpasličí skále

zdroj: mapy.cz