/album/fotogalerie299/akvadukt-chribska-1-jpg/
/album/fotogalerie299/akvadukt-chribska-2-jpg1/
/album/fotogalerie299/akvadukt-chribska-3-jpg1/
/album/fotogalerie299/akvadukt-chribska-5-jpg1/
/album/fotogalerie299/akvadukt-chribska-6-jpg/
/album/fotogalerie299/akvadukt-chribska-4-jpg/

Poloha na mapě

Akvadukt u Dolní Chřibské - zajímavá technická památka

Ve Šluknovském výběžku se u obce Dolní Chřibská nachází akvadukt, který je jedinečnou technickou památkou. Ačkoliv jeho historie sahá do roku 1886, zůstal pozoruhodně zachovalý.

     

Voda pro tkalcovnu

Akvadukt býval součástí vodního náhonu z roku 1886, který přiváděl vodu říčky Chřibské Kamenice do tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Voda proudila korytem širokým asi jeden metr i dvěma tunely, které jsou zčásti vytesané ve skále. Dvouobloukový akvadukt vedl část vody ve výši přibližně osmi metrů nad korytem Chřibské Kamenice.

 

Akvadukt dnes

Ačkoliv po Hübelově tkalcovně zůstaly do dnešních dochované pouze zbytky základového zdiva a prostranství, na kterém stávala, akvadukt zůstal pozoruhodně zachovalý. Tato technická památka si rozhodně zaslouží vaši pozornost a může se stát jednou ze zastávek na výletě do krásné krajiny v okolí Chřibské.

 

Zajímavost

Víte, že Dolní Chřibská je součástí města Chřibské, kterou tvoří i další, bezprostředně na sebe navazující obce, Horní Chřibská a Krásné Pole?

 

Přístupnost

Chřibská leží v děčínském okrese, na okraji Národního parku České Švýcarsko. Zavede vás sem trasa z Děčína směr Česká Kamenice, kde odbočíte vlevo na Chřibskou, nebo trasa směřující z Varnsdorfu přes Krásnou Lípu a Rybniště. Akvadukt se nachází nedaleko silnice z Dolní Chřibské na Rynartice u říčky Chřibská Kamenice. Nedaleko je autobusová zastávka Na Potocích.

 

Občerstvení

V Dolní Chřibské ve stylové restauraci penzionu Na Stodolci, který se nachází v objektu citlivě zrekonstruované zemědělské usedlosti z roku 1881. Jídla jsou připravovaná ze surovin od lokálních dodavatelů a vyhlášené jsou zdejší rybí pochoutky.

 

Vstupné a provozní doba

Památka je celoročně volně přístupná

 

Parkování

S opatrností a ohleduplností volně v obci.

 

Kontakt

www.chribska.cz

 

TIP NA VÝLET

Z Chřibské můžete zamířit ke dvěma malým Chřibským vodopádům, které vytváří voda z úpatí Plešivce dopadající přes dvě skalní lavice. Z obce Chřibská k nim vede upravená vycházková cesta.

zdroj: mapy.cz