/album/fotogalerie306/kuhstall-1-jpg1/
/album/fotogalerie306/kuhstall-2-jpg/
/album/fotogalerie306/kuhstall-3-jpg/
/album/fotogalerie306/kuhstall-4-jpg1/
/album/fotogalerie306/kuhstall-5-jpg/
/album/fotogalerie306/kuhstall-6-jpg/

Poloha na mapě

Skalní brána Kuhstall - Saské Švýcarsko

Skalní brána Kuhlstall je z přírodního hlediska vůbec největší jeskyní Česko-saského Švýcarska. Po Pravčické bráně je také druhou největší skalní bránou této oblasti.

     

Brána chránící i inspirující

Skalní brána Kuhstall (Kravín) své jméno získala v dobách Třicetileté války, kdy se tu ukrývali sedláci spolu se svým dobytkem před chamtivými vojsky. Skalní brána a její okolí je odedávna vyhledávaným turistickým cílem. V době romantismu se stala inspirací pro řadu umělců. Pro pohodlí turistů byl v roce 1824 v těsném sousedství brány vystavěn horský hostinec „Am Kuhstall“, který se postupem času dočkal několika přestaveb. Po té, co byla v údolí Kirnitzschtal vybudována tramvajová trať, toto místo se stalo dosažitelnějším a jeho obliba ještě vzrostla.

 

Shrbená Karolína

Jedná se o mohutnou tunelovou jeskyni přírodního původu, vytvořenou v jílovitém mezivrství. Jeskyně dosahuje šířky 17 metrů, délky až 24 metrů a její „strop“ se klene ve výšce až 11 metrů. Na severu je ukotvena v úrovni terénu, ale její konec na jižní straně je již vysoko ve skále a vytváří vyhlídkovou terasu. Součástí skalní brány je vyhlídka, která nabízí okouzlující pohled na malebné scenerie Saského Švýcarska. Přístup na vyhlídku vede stezkou po schodech, nebo po žebříku s příznačným názvem Nebeský. Skalní stezka nese jméno Krumme Karoline (Shrbená Karolina) a je odvozena od toho, že aby jí mohli lidé projít, museli být značce shrbeni. Pokud zvolíte žebřík, počítejte s tím, že je určený pouze ke stoupání a z důvodu bezpečnosti se dolů schází po schodech.

Doporučení

Nezapomeňte si na cestu přibalit fotoaparát. K fotografiím z tohoto výletu se budete určitě rádi vracet.

 

Přístupnost

Kuhstall najdete nedaleko hranic, nad údolím Kirnitzschtal, jen kousek od obce Lichtenhein. Od známého lázeňského městečka Bad Schandau ji dělí jen asi 8 kilometrů. Můžete sem zamířit buď ve směru od Hřenska a zvolit hraniční přechod HřenskoSchmilka, nebo přijet z druhé strany od Šluknova a Velkého Šenova, přes hraniční přechod Dolní Poustevna.

 

Občerstvení

V obci Lichtenhain v restauraci hotelu Berghof, výborné sladkosti a kávu vám nabídne v Bad Schandau stylová kavárna Sissi, ve městě si můžete dát také pořádný oběd či večeři v některé ze zdejších četných restaurací. Další možnost občerstvení najdete v obci Sebnitz.

 

Vstupné a provozní doba

Kuhstall je celoročně volně přístupný.

 

Parkování

Na parkovišti za obcí Lichtenhain, kam vede silnice z obce Sebnitz na Bad Schandau.

 

Kontakt

www.saechsische-schweiz.de

 

TIP NA VÝLET

Výlet ke skalní bráně Kuhstall můžete spojit s prohlídkou lázeňského městečka Bad Schandau. Vede k němu silnice č. S165, ale zamířit sem můžete i pěšky. V Bad Schandau se vydejte na vyhlídku do  Ostrau , kam vás dopraví ojedinělý venkovní elektrický výtah. Ve městě můžete navštívit také známé lázně Toskana Therme s tzv. Chrámem tekoucího zvuku, projít se po lázeňské kolonádě a posedět v některé z typických kavárniček s nabídkou vyhlášených sladkostí.

zdroj: mapy.cz