/album/fotogalerie300/bad-schandau-a-okoli-16-jpg1/
/album/fotogalerie300/vyhlidky-nad-bad-schandau-6-jpg2/
/album/fotogalerie300/vyhlidky-nad-bad-schandau-25-jpg1/
/album/fotogalerie300/vyhlidky-nad-bad-schandau-24-jpg/
/album/fotogalerie300/vyhlidky-nad-bad-schandau-14-jpg2/
/album/fotogalerie300/vyhlidky-nad-bad-schandau-13-jpg1/

Poloha na mapě

Vyhlídky nad Bad Schandau

Lázeňské město Bad Schandau leží nedaleko státní hranice s Německem. Turisté sem míří za příjemnou atmosférou a mnohými zajímavostmi, ale město nabízí také pěkné rozhledy po okolí z několika vyhlídek.

     

Panoramatická stezka okolím Bad Schandau

Vyhlídky nad městem a v jeho okolí mají dlouhou tradici. Mezi Bad Schandau a obcí Saupsdofr vede dokonce Panoramatická stezka, která z několika míst nabízí nádherný pohled na Saské Švýcarsko. K vyhlídkovým místům lze dojít pěšky, ale na vyhlídku do Ostrau se můžete dopravit také elektrickým venkovním výtahem. Jeho výstavbu inicioval a financoval místní hoteliér Rudolf Sendig.

 

Na vyhlídku do Ostrau výtahem

Unikátní elektrický osobní výtah vás dopraví na nejbližší vyhlídkové místo Bad Schandau do Ostrau. Stojí zde unikátní rozhledna ve tvaru svíčky, jejíž horní část je spojena se svahem mostem. Malebná vilová čtvrť Ostrau, inspirovaná alpskou architekturou, stojí nad centrem města. Ocelová věž výtahu se tyčí viditelně nad údolím Labe a výtah během své jízdy k vyhlídce překoná výškový rozdíl téměř padesáti metrů. Během stoupání se vám nabídne panoramatický výhled na město a údolí Labe. Uvidíte městské centrum, pohyb lodí po vodní hladině, vlevo se otevírá pohled směrem k Hřensku. Z vyhlídky spatříte Saské Švýcarsko s nejznámějšími stolovými horami, skalní masiv Schrammstein, zříceninu hradu Falkenstein a samozřejmě opět údolí řeky Labe.

 

Schloßberg, výhled ze zříceniny hradu

Oblíbenou vyhlídkou je uměle vybudovaná zřícenina hradu Schloßberg. Je chráněnou historickou architektonickou památkou. Součástí zříceniny je vyhlídková věž s vnitřním kamenným točitým schodištěm. Vyhlídková plošina je z důvodu bezpečnosti jištěna kovovým zábradlím, vstup je na vlastní nebezpečí.  Z vyhlídky se nabízí pohled na Bad Schandau a údolí Labe. Výhledy jsou vzhledem k zalesnění omezené a lepší výhled se nabízí v pozdně podzimním období a v zimě, kdy opadá listí ze stromů. Přesto je to moc pěkné místo. Ve skalách jsou různé nápisy, některé z nich jsou i velmi staré. U vyhlídky je nainstalován informační panel v německém jazyce. V případě deště vám stavba nabídne úkryt prostor s klenutým stropem pod vyhlídkovou věží. K Schloßbergu se klikatí cesta od parkoviště Kiefricht.

 

Zaukenhorn

K dobře dostupné vyhlídce Zaukenhorn míří cesta podle Zaukenpromenade (Zaukenstraße). Jedná se o tradičně oblíbené vyhlídkové místo Bad Schandau. Z města vás nedlouhý úsek přivede vysoko nad silnici vedoucí z Bad Schandau do obce Sebnitz. Vyhlídkové místo je jištěno kovovým zábradlím a opatřeno lavičkou, ze které si pěkného výhledu můžete užívat v klidu a pohodlí. Otevře se vám krásný výhled na část Bad Schandau, údolí Labe či královnu saských stolových hor, Lilienstein.

 

Přístupnost

Do Bad Schandau autem přes hraniční přechod Hřensko-Schmilka, vlakem na trase Praha-Berlín do zastávky nádraží Bad Schandau, nebo v létě z Děčína výletní lodí Poseidon (infolinka tel.: +420 777 037 379). K výtahu na vyhlídku do Ostrau pěšky z centra.

 

Občerstvení

V Bad Schandau je řada restaurací a příjemných kaváren, např. kavárna Schur s nabídkou vyhlášeného jablečného štrúdlu.

 

Vstupné

Vyhlídky jsou celoročně volně přístupné. Jízdné výtahem plné činí 1,80 € jedním směrem, 2,80 € zpáteční. Zvýhodněné jedním směrem 1,40 €, zpáteční 2,20 €.

 

Provozní doba

Výtah jezdí denně, duben a říjen 9.00 – 18.00 hod., květen – září 9.00 – 19.00 hod., listopad a březen 9.00 – 17.00 hod.

 

Parkování

Placená parkoviště v Bad Schandau, před Ostrau a u silnice do Schmilky (parkovací automaty). Při výstupu na Schloßberg na parkovišti Kiefricht.

 

Kontakt

www.badschandau.de

 

TIP NA VÝLET

Odpočiňte si v Bad Schandau v lázeňském komplexu Toskana Therme. Srdcem lázní je unikátní bazén se slanou vodou, kde koupel doprovází světelná projekce a zvuk hudby linoucí se zpod vodní hladiny. Po náročném výletu můžete relaxovat i ve zdejším saunovém světě s výhledem na nábřeží Labe. Čekají tu na vás sauny finské i parní. Nechybí ani bazén pro děti a samozřejmostí je možnost občerstvení.

zdroj: mapy.cz