/album/fotogalerie303/uzke-schody-1-jpg1/
/album/fotogalerie303/uzke-schody-2-jpg1/
/album/fotogalerie303/uzke-schody-5-jpg/
/album/fotogalerie303/uzke-schody-6-jpg/
/album/fotogalerie303/uzke-schody-7-jpg1/
/album/fotogalerie303/uzke-schody-8-jpg/

Poloha na mapě

Úzké schody - Zadní Doubice, České Švýcarsko

Úzké schody patří do skupiny atraktivních míst NP České Švýcarsko. Jedná se o úzkou skalní průrvu nedaleko turisticky oblíbeného místa Na Tokáni u Jetřichovic.

     

zdroj: hajenas.rajce.idnes.cz

Ohlédnutí do historie

Za zpřístupněním skalní průrvy v 19. století stál tehdejší majitel panství, kníže Ferdinand Kinský. Zveleboval a zpřístupňoval krásnou zdejší krajinu a navázal tak na práci svých rodičů, Rudolfa a Vilemíny Kinských, kteří otevřeli svá území turistům, budovali zde stezky, vyhlídky a zařízení, kde hladoví a žízniví turisté mohli doplnit energii. Původně se toto jméno nazývalo Trpasličí roklí, nebo také Andělské schody.

 

Odměna za námahu – podmanivé výhledy

Výstup Úzkými schody vede po kamenných schůdcích a žebřících a je poměrně náročný. Po vystoupání na skalní plošinky se nabízejí krásné výhledy na okolní skály. Na jedné ze skal se dodnes uchoval vytesaný znak, v podobě velkého dvojitého W. Jedná se o reliéf s korunkou, tak zvanou Kněžninu desku. Tento znak byl symbolem kněžny Vilemíny Kinské a zde připomíná její návštěvu roku 1849.

Zajímavosti a doporučení

Výstup je značně exponovaný a není proto vhodný pro rodiny s malými dětmi a kočárky.

 

Přístupnost

Z Jetřichovic po žluté turistické znače, nebo po červené značce přes jetřichovické vyhlídky k chatám Na Tokáni a odtud dál po žluté značce. Do Jetřichovic se dostanete autem, nebo autobusem z autobusového nádraží v Děčíně nebo v České Lípě.

 

Občerstvení

V Jetřichovicích, například v restauraci penzionu Dřevák, v kiosku nedaleko bývalé dětské ozdravovny a Na Tokáni.

 

Vstupné

Zdarma

 

Provozní doba

Celoročně volně přístupné

 

Kontakt

IC Jetřichovice
Tel.: +420 777 819 916,
e-mail: informace@ceskesvycarsko.cz

 

Parkování

V Jetřichovicích u informačního centra.

 

TIP NA VÝLET

Cestou z Jetřichovic k Úzkým schodům vystoupejte na tři nejkrásnější vyhlídky, které rovněž turistům zpřístupnili Kinští. Přivede vás k nim červená turistická značka od jetřichovického informačního centra a trasa vám nabídne krásné výhledy z Mariiny skály (428 m n. m.), Vilemíniny stěny (439 m n. m.) a Rudolfova kamene (484 m n. m.).

zdroj: mapy.cz