Šluknovsko, svěží krajina bohatých výhledů

Šluknovský výběžek je nejseverněji položeným místem České republiky. Kromě malebné přírody lákající milovníky klidu, tu najdete celou řadu kulturních památek a zajímavostí, pro které se tato oblast stala oblíbeným výletním místem.

     

Šluknovský výběžek je místem, kde se Česká republika nejvíce přibližuje moři. Chladné vody Baltu jsou od něho vzdáleny vzdušnou čarou jen 300 km. Většinu území pokrývají husté lesy a rozlehlé louky, součástí je několik přírodních rezervací, velkých rybníků a vrcholů s dalekým výhledem. Jeho rozmanitá krajina nabízí příjemný terén pro výlety a překrývání zdejších kultur tří oblastí - české, lužické a saské z něho vytváří turisticky atraktivní místo.

Podnebí, flóra fauna

  Šluknovsko   je vystaveno vlivům oceánského klimatu, což se projevuje mírnějšími zimami, chladnějšími léty a velkou oblačností s množstvím srážek. Díky tomu je zdejší podnebí vstřícné vegetaci, která tu ani v suchém letním období netrpí nedostatkem vláhy. Na jaře můžete spatřit rozkvetlé prvosenky vyšší a koberce sasanek, lesní cesty lemuje devětsil bílý a vyskytují se tu i vzácné druhy orchidejí - prstnatec májový a kruštík bahenní. V přírodě se daří mnoha živočichům, od obojživelníků, přes ptáky až po savce. Ti všichni tu jsou zastoupeni v mnoha druzích. Není výjimkou zahlédnout slepýše či užovku obojkovou, ale setkat se můžete i se zmijí obecnou. Hnízdí tu více jak 130 druhů ptáků a ze savců tu žijí např. kamzíci, daňkové, mufloni a další lesní zvěř. Šelmy jsou zastoupeny spíše drobnějšími druhy, jako je hranostaj, lasice, kuna skalní nebo třeba liška.

Zdroj: www.mesto-sluknov.cz

Kouzlo dalekých výhledů

Šluknovský výběžek by se s trochou nadsázky dal nazvat krajem rozhleden a Křížových cest. Nejvyšším vrcholem Šluknovské pahorkatiny je čedičový vrch Hrazený (608 m n. m.). Jen kousek pod jeho vrcholem je vyhlídka Volský kámen, která nabízí lepší výhledy než samotný vrch, kde jsou výhledy jen dílčí kvůli vzrostlé zeleni. Komfortní pohled do dáli nabízí tři nejznámější rozhledny – Tanečnice (597 m n. m.), Vlčí hora (581 m n. m.) a Dymník (516 m n. m.). Zatímco Tanečnice a Dymník svým tvarem připomínají hradní věže a jsou zděné, na Vlčí hoře je umístěna rozhledna dřevěná. Oblíbeným místem rozhledů je také kupa Jitrovník (509 m n. m.), nabízející dílčí výhledy od spodního okraje lesa. Další, s příznačným názvem „Vyhlídka“ najdete na čedičovém návrší asi kilometr od Filipova a 2,5 km jihovýchodním směrem od Jiříkova, v blízkosti státní hranice.

 

Křížové cesty

Křížových cest se tu nachází značné množství. Mezi ty nejstarší patří Křížová cesta ve Šluknově. Za zmínku stojí i další, například v Brtníkách, Velkém Šenově, na Anenském vrchu u Lobendavy, v Jiříkově, Starých Křečanech či v Jiřetíně pod Jedlovou. Vyhlášeným a vyhledávaným je malebné poutní místo Vilémov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ve kterém je na hlavním oltáři umístěna známá Černá madona. Areál i zde doplňuje Křížová cesta s kaplí Božího hrobu a můžete se tu napít ze zázračného léčivého pramene, u kterého stojí výklenková kaple.

Cesta do města

Většina měst a obcí tohoto kraje ukrývá řadu zajímavostí. Město  Rumburk , které bývalo pro svou krásu a množství kaváren, vináren a hostinců nazýváno malou Paříží severu, se pyšní lidovou architekturou i jedinečnými stavbami moderní předválečné architektury. Jeho perlou je barokní loretánská kaple Panny Marie s nádhernou sochařskou výzdobou. Rumburské Lužické náměstí je zajímavé měšťanskými s domy s podloubím, své kouzlo vám představí Dřevěná ulička s šikmo řazenými dřevěnými domky a ve městě i jeho blízkém okolí spatříte řadu církevních staveb. Jižním směrem od Rumburka leží město Krásná Lípa, které je oblíbený výchozím místem do Českého Švýcarska. Na Křinickém náměstí stojí nejstarší dochovaný dům katastru „U Frinda“, který kdysi sloužil místním felčarům a ranhojičům, je tu také Dům Českého Švýcarska se stálou i proměnnou expozicí, který je zároveň Informačním střediskem. Odpočinek nabízí rozsáhlý Městský park s potůčky, rybníčky, altánky, vyhlídkami a lavičkami. V Mikulášovicích, které prosluly výrobou nožů a jejichž evergreenem je nožík „rybička“, můžete navštívit Muzeum nožířství. Za lidovou architekturou můžete zamířit do nedaleké  osady Kopec. Na hranici s Německem leží Dolní Poustevna, která je vstupní branou do sousedního Saského Švýcarska. V obci a jejím blízkém okolí se vyskytuje řada sakrálních památek, mezi nimi například kostel Archanděla Michaela. Navštívit tu můžete Centrum setkávání s vyhlídkovou věží, kde se konávají divadelní představení a koncerty. Mezi Velkým Šenovem a Krásnou Lípou leží v údolí Brtnického potoka obec Brtníky. Její zajímavostí je Centrum turistiky a galerie Ametyst s velkou sbírkou minerálů, polodrahokamů a drahokamů. V blízkosti obce se nachází pozůstatky bývalé strážní věže zaniklého loupežnického Brtnického hrádku. Zvláště vyhlášenou a vyhledávanou atrakcí jsou Brtnické ledopády, jejichž krásu můžete pozorovat mezi Mikulášovicemi a Vlčí horou na sklonku zimy.

Výjimečná technická památka

Zajímavou technickou památku představuje železniční most Vilémov, vybudovaný v letech 1903 – 1904. Je dlouhý 190 m, tvoří jej pět polí po 38 m a jeho čtyři pilíře jsou vysoké 12 – 29 metrů. Můžete jej nejen obdivovat, ale také se po něm projet. Pokud se vydáte vlakem po trati Rumburk – Dolní Poustevna, čeká vás jízda po tomto mostě mezi stanicemi Mikulášovice – Vilémov.

 

Sport a aktivní zábava

Oblast také je ideálním místem pro milovníky aktivního pohybu. Nachází se tu několik Skiareálů, například v Horním Podluží či Jedlové a množství běžeckých tras s krásným výhledem. Plavecký bazén najdete v Rumburku, na přírodní koupaliště se můžete vydat třeba do Mikulášovic či Velkého Šenova a pro milovníky turistiky je k dispozici síť značených turistických tras a cyklostezek.

 

Popsaná místa jsou jen zlomkem toho, co můžete v nejseverněji položených místech Šluknovska vidět a zažít. Je to kouzelné a klidné místo, kde si odpočinete od spěchu a shonu všedních dnů a odkud si na památku přinesete to, co vám nikdo nemůže vzít – krásné zážitky.

Šluknovsko na mapě

Vyberte si ubytování poblíž severního výběžku

 

Chalupa Na louce

Chalupa U Karla

Aparthotel Lípa

Kyjovská stodola

Cena od: 125 Kč Cena od: 286 Kč Cena od: 700 Kč Cena od: 266 Kč

 

     

 

Zajímavosti ze Šluknovska a severního výběžku

 

Přemýšlíte, kde strávit dovolenou?

Věřte, že každá oblast Českého Švýcarska stojí za návštěvu. Prohlédněte si nejlepší nabídku ubytování v jednotlivých oblastech regionu:

Hřensko a okolí | Jetřichovice a okolí | Růžová | Krásnolipsko | Tiské stěny | Děčín a okolí | Lužické hory

 

Tématická dovolená

Wellness ubytování | pobyty pro seniory | ubytování s bazénem | ubytování se psem | ubytování pro rodiny s dětmi

 

Všechna ubytování České Švýcarsko

Vyhledávání

Kontakt

Region České Švýcarsko Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30