/album/fotogalerie289/ferdinandova-souteska-1-jpg/
/album/fotogalerie289/ferdinandova-souteska-2-jpg/
/album/fotogalerie289/ferdinandova-souteska-3-jpg/
/album/fotogalerie289/ferdinandova-souteska-4-jpg/
/album/fotogalerie289/ferdinandova-souteska-5-jpg/
/album/fotogalerie289/ferdinandova-souteska-6-jpg/

Poloha na mapě

Ferdinandova soutěska - Hřensko, České Švýcarsko

Ferdinandova soutěska je jednou z kamenických soutěsek v Českém Švýcarsku. Nachází se mezi obcí Srbská Kamenice a Dolským mlýnem a ve směru toku řeky Kamenice je první z nich.

Ferdinandova Soutěska

     

Trocha historie

Po roce 1881 se Ferdinandova soutěska těšila velkému zájmu návštěvníků. V té době tu byla zahájena plavba na člunech a turisté se touto cestou dopravovali ze Srbské Kamenice k Dolskému mlýnu. Úsek byl dlouhý přibližně dva kilometry. Nástupiště bylo před okrajem soutěsky, čluny končily u jezu Dolského Mlýna. Vzhledem k rychlému a prudkému proudu se plulo pouze jedním směrem a převozníci pak pracně dopravovali čluny nazpět do nástupního místa. Plavba trvala cca 30 minut. Na cestě člun proplouval tzv. Černou hlubinou, nejužším místem soutěsky a turisté si užívali výhledu na strmé skalní stěny, spadající přímo do vody. Provoz člunů byl zrušen v roce 1939.

 

Do soutěsky od Královského smrku

Dnes je Ferdinandova soutěska neprůchodná, protože se hladina vody místy přímo dotýká skal. Modrá turistická značka tak vede nad břehem Kamenice. Při špetce dobrodružné povahy se však se soutěskou můžete seznámit zblízka a kromě přírodních krás, které těšily řadu generací, tu vidět i veliké balvany, které se v roce 2002 zřítily a zapadly do říčního koryta. Soutěska je jediným místem Národního parku, kde je povoleno se pohybovat i mimo vyznačené cesty. Důvod je prostý – soutěskou zkrátka žádná taková cesta nevede. Místy se za atraktivní podívanou musíte jednoduše brodit.

Cesta kolem Ferdinandovy SoutěskyFerdinandova soutěska

 

Zajímavost a doporučení

V soutěsce se lze volně pohybovat s výjimkou doby hnízdění výra velkého (únor – duben), který se zabydlel ve skalách nad soutěskou.

 

Kudy k soutěsce?

Po žluté turistické značce z Jetřichovic nebo od osady Kamenická Stráň, od Vysoké Lípy po modré značce. V obou případech půjdete směrem k Dolskému mlýnu. Poté se od Královského smrku vydáte cestou po louce, na jejímž konci se musíte přebrodit na druhý břeh. Dostanete se tak k místu, kde stávala hráz a uvidíte řadu krásných zákoutí. Od Srbské Kamenice za kempem "U Ferdinanda" podél řeky Kamenice.

 

Občerstvení

Hotel Lípa ve Vysoké Lípě, Penzion Pod Kaštany v Srbské Kamenici.

 

Parkování

V Jetřichovicích u IC, v obci Vysoká Lípa, u Kamenické Stráně, Rynarticích u autobusové zastávky.

TIP NA VÝLET

Od Ferdinandovy soutěsky se vydejte za známými Jetřichovickými vyhlídkami. Půjdete po žluté značce do Jetřichovic, cestou budete míjet pěkně zrestaurovaný Starý mlýn, který leží na okraji obce a ve kterém se dnes nachází příjemný penzion. Z Jetřichovic zamíříte po červené značce ke třem známým vyhlídkám – Mariině vyhlídce (428 m n. m.), Vilemínině stěně (439 m n. m.)  a Rudolfovu kameni (484 m n. m.). Všechny tři nabízí nádherné daleké výhledy do širokého okolí. Na Mariině vyhlídce a Rudolfově kameni se nachází dřevěné altány, které vás ochrání před případnou nepřízní počasí nebo prudkým slunce. Červeně značená turistická cesta je fyzicky náročná a není vhodná pro rodiny s malými dětmi nebo a kočárky.

zdroj: mapy.cz