Výhledy nad Bad Schandau

Saské lázeňské město Bad Schandau je oblíbeným cílem turistů. Nachází se tu celá řada zajímavých míst a atrakcí, ale jeho okolí je zároveň rájem vyhlídek.

     

Za vyhlídkou výtahem

výtah v Bad SchandauDíky němu se můžete na nejbližší místo s krásným rozhledem dostat netradičně a pohodlně výtahem, který vás dopraví z Bad Schandau na vyhlídku do Ostrau. Tato malebná vilová čtvrť, která stojí nad centrem města, je tvořena velmi pěknými dřevěnými vilami, jaké můžete dodnes vídat ve švýcarských horách. Unikátní venkovní elektrický výtah při jízdě překonává výškový rozdíl téměř padesáti metrů. Z vyhlídkové plošiny se vám poté otevřou nádherné rozhledy na Saské Švýcarsko se stolovými horami, uvidíte skalní masiv Schrammstein, zříceninu hradu Falkenstein i údolí řeky Labe.

 

Kleine Bastei

Vaše cesta za vyhlídkami však může začít už ve Schmilce, která je místní části Bad Schandau. Odtud vás zelená značka dovede ke Kleine Bastei – Malé Bastei (276 m n. m.) jedné z nejznámějších vyhlídek na pravém břehu Labe. Vyhlídková plošina se nachází na skalním bloku v zalesněném svahu, přibližně 150 m nad řekou. Je opatřena zábradlím a je tu i lavička, kde se můžete posadit a užívat si krásných výhledů. Uvidíte údolí řeky, Saské Švýcarsko se stolovými horami Lilienstein, Großer Zschirnstein, Papstein, Kaiserkrone či pevnost Königstein. Výstup je vzhledem ke značnému převýšení fyzicky náročnější, ale nádherný panoramatický výhled rozhodně stojí za to.

 

..a dál Šrámovými kameny…

Krásný výhled nabízí samotný skalní masiv Schrammstein (Šrámové kameny). Mezi jeho nejvyhledávanější vyhlídky patří Schrammsteineaußicht a Carolafelsen, ale krásný a neméně zajímavý výhled je i z řady dalších. Hlouběji do skalního města půjdete stále po zelené značce, ze které později přejdete na žlutou, projdete okruh a stejnou trasou se vrátíte zpět. Možný je také přístup z Ostrau, odkud vede cesta po vrstevnici vzhůru. Při cestě ze Schmilky, po zelené značce, zdoláte pasáž prudkého stoupání a za odměnu se před vámi objeví vyhlídka Breite Kluft, otevírající pohled na vrcholové partie skal. Nabízí úchvatnou podívanou rušenou jen zpěvem ptáků. Z Breite Kluft půjdete východním směrem po modré značce, kterou záhy vyměníte za žlutou. Ta vás přivede na místo krásného výhledu do údolí a navíc odtud uvidíte Hoher Torstein a Falkenstein. Žlutá značka vás bude provázet i při sestupu do údolí a cestou vám nabídne několik dalších pěkných výhledů. Všechny trasy jsou dobře značné. Na cestě za vyhlídkami Šrámových kamenů vás čeká zdolávání rozeklaných skal po strmých žebřících, takže na své si tu přijdou i milovníci zážitků.

Kudy za vyhlídkami?

Do Bad Schandau autem přes hraniční přechod Hřensko-Schmilka, vlakem na trase Praha-Berlín do zastávky nádraží Bad Schandau, nebo v létě z Děčína výletní lodí Poseidon (infolinka tel.: +420 777 037 379). K výtahu na vyhlídku do Ostrau pěšky z centra.
Na Kleine Bastei a Schrammstein ze Schmilky po zelené značce, nebo po vrstevnicové cestě z  Ostrau .

 

Občerstvení

V Bad Schandau je řada restaurací a příjemných kaváren, např. kavárna Schur s nabídkou vyhlášeného jablečného štrúdlu. Na cestu po okolních vyhlídkách si vezměte nápoje a malé občerstvení s sebou.

 

Vstupné

Jízdné výtahem plné 1,80 € jedním směrem, 2,80 € zpáteční. Zvýhodněné jedním směrem 1,40 €, zpáteční 2,20 €.

 

Provozní doba

Výtah jezdí denně, duben a říjen 9.00 – 18.00 hod., květen – září 9.00 – 19.00 hod., listopad a březen 9.00 – 17.00 hod.

 

Parkování

Placená parkoviště v Bad Schandau, před Ostrau a u silnice do Schmilky (parkovací automaty).

 

TIP NA VÝLET

Odpočiňte si v Bad Schandau v lázeňském komplexu Toskana Therme. Srdcem lázní je unikátní bazén se slanou vodou, kde koupel doprovází světelná projekce a zvuk hudby linoucí se zpod vodní hladiny. Po náročném výletu můžete relaxovat i ve zdejším saunovém světě s výhledem na nábřeží Labe. Čekají tu na vás sauny finské i parní. Nechybí ani bazén pro děti a samozřejmostí je možnost občerstvení.

Fotogalerie

/album/fotogalerie285/vyhlidky-nad-bad-schandau-1-jpg/
/album/fotogalerie285/vyhlidky-nad-bad-schandau-3-jpg/
/album/fotogalerie285/vyhlidky-nad-bad-schandau-27-jpg/
/album/fotogalerie285/vyhlidky-nad-bad-schandau-4-jpg/
/album/fotogalerie285/vyhlidky-nad-bad-schandau-8-jpg/
/album/fotogalerie285/vyhlidky-nad-bad-schandau-9-jpg/

Poloha na mapě